REPORTAŽA: Od ideje do izvedbe projekta
Mladinska mreža MaMa je za svoje članice 7. in 8. aprila 2016, v Marenberškem mladinskem centru, v Radljah ob Dravi, organizirala usposabljanje z naslovom »Od ideje do izvedbe projekta«. Usposabljanje je bilo namenjeno začetnikom v mladinskem delu – prostovoljcem ali zaposlenim mladinskim delavcem, ki so želeli spoznati projektno vodenje: vse od osnovne ideje, načrtovanja, komunikacije, implementacije, do končne evalvacije in poročila o projektu.
Izobraževanja se je udeležilo 12 mladinskih delavcev iz različnih mladinskih centrov.
Usposabljanje je vsebovalo 8 sklopov in se je začelo z uvodnimi spoznavnimi aktivnostmi in timskimi nalogami. Te aktivnosti so skupino povezale in tako omogočile lažji prvi korak, ko so se udeleženci usposabljanja seznanili s Colbovim ciklom razumevanja učnega procesa in sestavo kompetenc. Potem so se podali na pot načrtovanja projekta in spoznali potek od začetne točke do končne izvedbe in evalvacije.
Po metodah neformalnega učenja so udeleženci v timskem duhu s skupnimi močmi iskali odgovor na vprašanje kaj sploh je projekt. Spoznali so različne metode iskanja projektnih idej, ključno vlogo začetne analize stanja in potreb ciljnih skupin v okolju, pomen SMART metode pri določanju ciljev in načrta dejavnosti. S pridobljeno popotnico znanj so se skupine podale na pot planiranja projekta na podlagi skupne ideje. Usposabljanje se je nadaljevalo s prenosom znanj s področja uspešnega komuniciranja in skrbi za vidnost projekta (tako pred samim dejanskim začetkom projekta, kot med njegovo izvedbo in po njegovem zaključku). Udeleženci so nato nadaljevali s poglabljanjem znanj, metod in orodij za učinkovito planiranje projekta, kot so Ganttov diagram, Zmajevo sanjanje, Problemsko drevo in številna druga. Da bi bili učinkoviti pri uresničevanju projektov in iskanju virov financiranja so spoznali osnovne razpise, ki so na voljo mladinskemu sektorju, se dotaknili dela z viri in izpolnjevanjem projektne dokumentacije. V zadnjem delu so delili še svoje izkušnje in iskali možne rešitve v sklopu kriznega menedžmenta.
V zaključnem delu usposabljanja so se udeleženci seznanili s Kirkpatrickovo piramido evalvacije, s postopkom zaključevanja projekta, potrebnimi poročili ter seveda tudi s proslavitivjo uspešno zaključenega projekta. Nasmejani obrazi udeležencev so potrdili, da je bilo usposabljanje uspešno in polno novih znanj, žal pa po njihovem, nekoliko prekratko, da bi se lahko dotaknili še kakšne druge pomembne teme. Tudi za to bo Mreža MaMa poskrbela v prihodnje. Radlje ob Dravi so se ponovno izkazale kot super lokacija z nadvse prijaznim osebjem in toplim sprejemom, usposabljanje je tako potekalo brez težav in vsem dalo dodatno motivacijo za nadaljnje delo.
Aljaž Zupan iz Društva Lojtra, eden od izvajalcev usposabljanja je o svojih vtis po koncu povedal: »Usposabljanje je bilo super, pozitivna energija, nova znanja, novi ljudje, slovenski jezik, poln novih vtisov, odlično gostiteljstvo mladinskega centra Radelj pri Dravi, super coffee break-i, super pogostitev, odlično delovno okolje. Še se bomo vrnili.«
Dejan Smuk iz Mladinskega centra Trbovlje je svoje občutke opisal tako: »Vse je bilo zelo dobro, ekipa Mreže MaMa se je zelo potrudila. Naučili smo se veliko osnov o snovanju projektov, za kaj več bi morali imeti več časa, vsaj 10 dni. Drugače pa je bila delavnica dobro zasnovana, vsi sklopi so bili dobro načrtovani, tudi energija skupin je bila dobra, hvala Mreži MaMa.«
Tjan Daimon iz Mladinskega centra Litija je ob koncu povedal naslednje: »Meni so bile delavnice super, tudi sam način izvedbe oz metode, ki sta jih voditelja uporabila. Časovni cikel mi je bil tudi všeč, všeč mi je bilo, da je bilo izobraževanje organizirano kot dvodnevno usposabljanje, da smo se lahko v določene teme bolj poglobili. Ekipa je bila super, sproščeno vzdušje, tudi prostor je bil super, za vse je bilo poskrbljeno, hrana je bila odlična, prenočišče je bilo super.«