Reactive Youth

Projekt Reactive youth: Rural Entrepreneurship, Active Citizenship and Territories Identity Visibility through the Engagement of Youth (Podeželsko podjetništvo, aktivno državljanstvo in prepoznavnost identitete ozemlja z vključevanjem mladih) je Erasmus+ strateško partnerstvo, pri katerem sodeluje Mreža MaMa in spodbuja razvoj podeželskih območij z vključevanjem mladih in povezovanjem z različnimi družbenimi deležniki.

Mladi v podeželskih in geografsko oddaljenih krajev iz šestih držav so tekom projekta dobili priložnost, da izrazijo svoje mnenje, delijo svoje potrebe in skrbi ter predstavijo svoj pogled na svet. Z rezultati projekta pa bomo to omogočili tudi ostalim mladim ob podpori mladinskih delavcev. Projekt mlade spodbuja, da postanejo aktivni državljani, ki razmišljajo o razvoju svoje lokalne skupnosti, hkrati pa ohranjajo širši, globalni pogled.

Tekom projekta smo izvajali različne aktivnosti, kot so raziskave (teoretske in terenske), mednarodno delavnico za mladinske delavce in delavke ter lokalne delavnice za mlade, in ustvarjali rezultate za mladinske delavce, delavke in strokovnjake na področju dela z mladimi, mlade in lokalne skupnosti. Cilj teh aktivnosti je spodbujanje trajnostnega razvoja podeželskih območij ter vrednotenje relevantnih elementov posameznih regij s pomočjo aktivne participacije in vključevanja mladih.

Kratka predstavitev politik za razvoj in trajnost podeželja z udeležbo mladih

Prvi rezultat projekta Reactive youth je “Reactive Youth – Spodbujanje politik in dialoga z mladimi” – celovit vodnik, ki se osredotoča na potrebe mladih. Ključne teme, ki jih opredeljuje politični povzetek, so:

  • opolnomočenje mladih,
  • participativno odločanje, in
  • sodelovanje med lokalnimi oblastmi in civilno družbo.

Raziskava, izvedena v Španiji, Italiji, Grčiji, na Portugalskem, v Sloveniji (s poudarkom na Občini Brežice) in Avstriji, analizira izzive, kot so omejena zastopanost mladih, brezposelnost in upadanje števila prebivalstva. Kombinacija anket in raziskav je pokazala na pomanjkljivo vključenost mladih, slabo komunikacijo in pomanjkanje sredstev za mladinske pobude.

V kratkem opisu politik je poudarjen transformativni potencial vključevanja mladih, pri čemer je izpostavljen pomen vključujočih politik, učinkovitega komuniciranja in sodelovanja več deležnikov za oblikovanje živahnih in odzivnih skupnosti. V dokumentu so zbrane obstoječe dobre prakse v vseh sodelujočih državah, zato služi kot praktični vodnik, kako doseči polni potencial mladih.

Želite spremeniti marginalizacijo mladih na podeželju? Pripravljen vodnik je dostopen tukaj. 

Priročnik za mladinske delavce in delavke za vključevanje mladih na podeželju

Drugi rezultat projekta je priročnik z gradivi, prilagojenimi potrebam mladinskih delavcev in delavk, ki delajo z mladimi na podeželju in geografsko oddaljenih lokacijah. Temelji na neformalnih metodah dela, z namenom izboljšanja kakovosti storitev za mlade v teh regijah.

Priročnik je osnovan na izkušnjah, praksah in ugotovitvah mednarodnega usposabljanja mladinskih delavcev in delavk ter strokovnjakov s področja mladine in pa zaporednih lokalnih delavnicah z mladimi, ki so bile izvedene v vse šestih partnerskih državah. Na lokalnih delavnicah z mladimi smo dodatno preizkusili vsebino priročnika, namenjene pa so bile ozaveščanje mladih o dodani vrednosti njihovih krajev za preživljanje prostega časa, turizem in kulturne dejavnosti (zlasti na področju varstva okolja in njegove promocije). S tem smo pri mladih spodbujali občutek skupne identitete in pripadnosti posameznemu območju.

Priročnik za mladinske delavce in delavke najdete tukaj. 

Identitetni zemljevidi

Zadnji rezultat projekta so identitetni zemljevidi, s katerimi želimo vključiti mlade v partnerskih podeželskih in geografsko oddaljenih območjih. Ti zemljevidi imajo več namenov, med katerimi so spodbujanje udejstvovanja mladih, podjetništva in digitalnih veščin. S sodelovanjem pri ustvarjanju zemljevidov so mladi razvijali svojo ustvarjalnost, delili ideje in prispevali k širjenju projektnih dejavnosti ter drugih delovnih sklopov.

Poleg tega lahko identitetne zemljevide uporabljamo za ozaveščanje udeležencev projekta o potencialih, kulturi in skupni identiteti njihovih regij. Zemljevidi so tudi orodje za boj proti odseljevanju prebivalstva, saj krepijo občutek skupne odgovornosti v podeželskih skupnostih, še posebej med mladimi. Hkrati pa so interaktivno in vizualno gradivo, ki izpostavlja kulturno dediščino in okoljsko vrednost sodelujočih regij. Na ta način prispevajo k privabljanju novih priložnosti za mlade in spodbujajo trajnostni razvoj.

Pri ustvarjanju zemljevida v Sloveniji so sodelovali mladi iz Mladinskega centra Brežice, ki deluje v sklopu Zavoda za podjetništvo, turizem in mladino Brežice. Na zemljevidu so izpostavili točke, ki so pomembne za njih in ji bi jih predstavili obiskovalcem Brežic.

Zemljevid je po predlogi mladih ustvarila Španska ilustratorka Raquel Marin. 

Poleg ilustriranega smo v sklopu projekta pripravili tudi digitalni zemljevid Brežic, ki temelji na konceptu “Story telling-a” – na njem lahko Brežice obiščemo skozi oči Jakie Chana, ki je obiskal Brežicah leta 1986, ko so tu snemali del filma Božji oklep.

Pri projektu sodelujejo PVTT (Španija), Neo Sapiens (Španija), Pista Magica (Portugalska), Alpine Pearls (Avstrija), Vardakeios School of Ermoupoli (Grčija), Polygonal (Italija) in Mreža MaMa. 

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa