Predlogi mladih o tem, v kakšni družbi želijo živeti, ki smo jih zbirali na dogodkih v okviru projekta »Klikni: Naroči se na EU«, niso naleteli na gluha ušesa. Njihove predloge o Evropi prihodnosti smo poslali na pristojna ministrstva, ki pokrivajo tematike, o katerih so govorili mladi, na več kot 10 organizacij iz mladinskega sektorja in širše, ter na vse sedanje evropske poslanke in poslance ter tiste, ki so letos zaključili mandat. V nadaljevanju podajamo povzetke odgovorov na predloge mladih, ki smo jih prejeli.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje:
Minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda se je mladim zahvalil za njihovo dejavno udejstvovanje in k podajanju predlogov za izboljšanje področja vzgoje in izobraževanja v državi, ki posledično pomembno vpliva na življenje nas vseh v EU. Razmišljanja mladih in Ministrstva za vzgojo in izobraževanje niso tako oddaljena oz. so zelo podobna, včasih je le pot do njihove uresničitve nekoliko daljša, kot bi si vsi želeli.
V slovenskem prostoru poteka več procesov, ki naslavljajo spremembe v šolskem sistemu. Povezovanje formalnega in neformalnega izobraževanja, ki se dopolnjujeta in nadgrajujeta, smo na ministrstvu podpirali v preteklosti in ga bomo tudi v prihodnje.
Nekateri od zapisanih predlogov v publikaciji Prihodnost Evropske unije in življenja mladih, ki se nanašajo na področje vzgoje in izobraževanja, so že uresničeni oz. so v fazi uresničevanja, nekateri so podobni predlogom Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja 2023-2033, kjer so že nakazane rešitve s predlaganimi ukrepi. Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se bomo še naprej trudili za boljšo prihodnost mladih in tekoč dialog z vami.
Celoten odziv ministrstva za vzgojo in izobraževanje lahko preberete TUKAJ.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport:
Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport cenimo predloge, ki so jih zbrali mladi. Zavzetost in ustvarjalnost mladih pri iskanju rešitev za aktualne izzive sta zares pohvalni, vendar je treba pudariti, da se navedeni predlogi nanašajo na Evropski parlament, ki je zakonodajni organ Evropske unije. Ne glede na to, pobudo za boljše informiranje mladih o ukrepih na področju gospodarstva in podjetniških priložnosti na ministrstvu prepoznavamo kot pomembno za razvoj našega gospodarstva.
V zvezi s tem poudarjamo, da je na nacionalni ravni zagotovljeno razvejano podporno okolje, ki omogoča informiranje vseh zainteresiranih javnosti. Mladi s podjetniško idejo, ko se odločajo za vstop na podjetniško pot ali pa so že podjetniki, lahko tako koristijo storitve podjetniškega okolja, ki nudi celovite in brezplačne storitve.
Celoten odgovor Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, pod katere je podpisan državni sekretar Dejan Židan, si lahko preberete TUKAJ.
Ministrstvo za solidarno prihodnost, minister Simon Maljevac:
Kot minister za solidarno prihodnost vsekakor podpiram aktivne pozive, večjo državljansko participacijo in angažiranost mladih, ki želijo, da področje stanovanjske politike, za katerega sem pristojen, postane prioriteta na ravni države in Evropske unije. Glede na to, da je Vlada Republike Slovenije z ustanovitvijo Ministrstva za solidarno prihodnost, ki si je zadalo cilj zagona gradnje javnih najemnih stanovanj, področje stanovanjske politike že postavila v ospredje, lahko tovrstne pozive razumem tudi kot napoved, da bodo mladi budno spremljali razvoj naših politik ter jih ocenjevali s pomočjo objektivne presoje.
V proces prenove Stanovanjskega zakona smo povabili predstavnike mladih, gospodarstva, republiškega in lokalnih stanovanjskih skladov, občin in nevladnega sektorja, ki s predlogi sodelujejo v stanovanjskem svetu ministra. Redno sodelovanje načrtujemo skozi celoten čas prenove stanovanjske zakonodaje. Na ministrstvu smo v maju organizirali tudi posebno srečanje izključno s predstavniki mladinskih organizacij in združenj, ki so nam predstavili svoje poglede na bivanjsko problematiko mladih ter predlagali rešitve na področju stanovanjskih razmer.
Celoten odgovor lahko preberete TUKAJ.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo:
Odzvali so se tudi na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ter resorni minister mag. Bojan Kumer. Uvajanje novih zelenih in trajnostnih ukrepov za zmanjševanje onesnaževanja in manjšo porabo plastike je uresničljiv predlog in ga na ministrstvu zelo podpiramo. K reševanju problema onesnaževanja s plastiko aktivno tudi pristopamo – trenutno poteka javna razprava o morebitni uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač, ki bi omogočil večji delež ločeno zbrane odpadne embalaže in s tem uresničevanje okoljskih ciljev.
Strinjamo se tudi s predlogom, da je vseskozi potrebno krepiti zavedanje o pomenu trajnostnega razvoja in spodbuditi trajnostno delovanje. Pri uresničevanju tega predloga pa si želimo čim širšega sodelovanja z najrazličnejšimi deležniki, saj le skupaj lahko dosežemo trajnostni razvoj. Mladi pri tem igrate pomembno vlogo – ste najglasnejši zagovorniki zdravega in čistega okolja za vse, hkrati ste generacija, ki bo še naprej in dolgo živela z odločitvami, ki se sprejemajo danes.
Celoten odziv ministrstva za okolje, podnebje in energijo lahko preberete TUKAJ.
Stanovanjski sklad RS:
V zvezi s posredovanim bi vam želeli sporočiti, da nas kot izvajalca stanovanjske politike veseli vaš aktiven pristop k reševanju navedene problematike. Reševanje stanovanjskega vprašanja mladih in mladih družin predstavlja eno ključnih področij socialne politike za mlade. Ukrepi, primerni za mlade, posegajo zlasti na področje prvega reševanja stanovanjskega vprašanja, zato se pozornost prednostno usmerja na povečanje dostopnosti do javnih najemnih stanovanj.
Celoten odgovort Stanovanjskega sklada RS si lahko preberete TUKAJ.
E-študentski servis:
Strinjamo se, da da je potrebno je prilagoditi sistemizacijo delovnih mest v javni upravi in na ravni gospodarstva, ob tem pa je smiselno okrepiti karierno informiranje mladih z namenom razumevanja posledic kariernih odločitev.
Prihajajoče trende na trgu dela je težko z gotovostjo napovedovati. Vsekakor pa obstajajo že določene zelo uporabne spletne strani, ki beležijo obstoječe trende, in strani, ki napovedujejo prihodnje dogajanje. Podatki o trgu dela, napovedi in analize torej so dostopne, a so informacije razkropljene, kar splošni javnosti otežuje dostop, zato podpiramo idejo o enotni spletni točki, ki bi združevala tovrstne podatke.
Celoten odgovor E-študentskega servisa si lahko preberete TUKAJ.
Na poslane predloge se na žalost ni odzval nihče od aktualnih evropskih poslank in poslancev, prav tako ne tisti, ki so sodelovali na dialogih v prvem polletju leta 2024, a niso bili ponovno izvoljeni v Evropski parlament. Evropske poslance in poslanke ter odločevalce in odločevalke bomo na želje in potrebe mladih opozarjali še naprej.