Mreža MaMa je v okviru projekta »Young EU change-makers« v sodelovanju z mladinskimi centri ter ob podpori in financiranju Evropskega parlamenta mlade spodbujala k udeležbi na evropskih volitvah ter jih ozaveščala o vplivu odločitev Evropskega parlamenta. V okviru projekta smo organizirali 10 regijskih dogodkov, na katerih se je zbralo 563 mladih ter več kot 15 aktualnih in nekdanjih evropskih poslank in poslancev. Ob tem smo z mladimi vzpostavili nacionalno mrežo mladih »change-makerjev_k«. Zanje smo izvedli enodnevno usposabljanje ter evalvacijsko srečanje za mlade.
Ob tem smo s komunikacijsko kampanjo nacionalnega dosega »Tvoj glas je enako« na družbenih omrežjih ter s plakati po več slovenskih mestih mlade spodbujali, da na evropskih volitvah uporabijo svoj glas. Vsebinsko so kmapanjo na regijskih dogodkih pravzaprav (so)oblikovali mladi, saj smo jo vsebinsko zasnovali glede na tematike, ki zadevajo prihodnost mladih: varnost in mir, stanovanjska problematika, varovanje okolja in zelene politike, izobraževanje, (duševno) zdravje in politika zaposlovanja.
Prav tako smo ob podpori in sofinanciranju Evropskega parlamenta maja v Sloveniji izvedli prvo lokalno izvedbo evropskega mladinskega dogodka (European Youth Event) EYE Brežice, na katerem se je zbralo 242 udeležencev in udeleženk, ki so sodelovali v petih kulturno-umetniških kolonijah in več kot 10 različnih aktivnostih »Mladi mladim«, ki so jih mladi sami soustvarjali in predlagali ter tudi izvedli ter tako pridobili dodatna znanja za prihodnje delovanje. Local EYE Brežice je s tridnevnim dogodkom mladim ponudil aktivnosti, izobraževanja, usposabljanja in dialoge z odločevalci in odločevalkami. Tako smo na enem mestu v Mladinskem centru Brežice pokazali aktivnosti in prakse mladinskega dela, ki jih mladinski centri izvajajo za mlade vsak dan. Za mlade sta bila organizirana tudi kulturno-družabna večera z nastopi znanih glasbenih skupin ter druge aktivnosti, ki so jih spodbujale k aktivnemu državljanstvu in udeležbi na evropskih volitvah. Na platformi eyebrezice.eu smo zbrali več kot 170 idej in predlogov mladih, s katerimi so mladi skupaj z odločevalci razmišljali o prihodnosti Evropske unije.
V okviru projekta »Klikni: Naroči se EU«, ki ga je sofinancirala Evropska unija, smo mlade ozaveščali o pomenu, vlogi in rezultatih dela Evropskega parlamenta, pomenu udeležbe na evropskih volitvah ter o programih EU, ki se jih lahko udeležijo. Organizirali smo šest regijskih mladinskih dialogov v mladinskih centrih po celi Sloveniji in en osrednji, nacionalni mladinski dialog, ki je potekal v Celju. Skupno je bilo v aktivnosti projekta vključenih več kot 350 mladih, starih med 15 in 29 let. Na podlagi teh dogodkov smo oblikovali strateški dokument, ki naslavlja izzive, kot jih prepoznavajo mladi, ter njihove predloge za Evropsko unijo, kot si jo želijo v prihodnosti.
V okviru projekta »YouPart«, ki je financiran iz programa Erasmus+, smo v okviru spodbujanja participacije mladih za svetlejšo prihodnost Evropske unije oblikovali priročnik za mladinske delavce. Priročnik je zasnovan z namenom opolnomočenja mladinskih delavcev in izboljšanja njihovega dela z mladimi na področju aktivnega državljanstva. Ob tem smo v multiplikaicjskih aktivnostih 30 slovenskim in 5 hrvaškim udeležencem in udeleženkam predstavili možnosti uporabe priročnika pri delu z mladnimi.
Z mladimi smo v okviru projekta »Reacitve youth« testirali komplet orodij za mladinske delavce in delavke v ruralnih okoljih, ki je namenjen opolnomočenju in spodbujanju vključevanju lokalnih mladih, s poudarkom na ohranjanju lokalnega kulturnega bogastva. Zbrali smo tudi predloge mladih za postavitev interaktivnega zemljevida »Identity map« Brežic, ki bo lokalnim prebivalcem in obiskovalcem Brežic na voljo v digitalni in tiskani obliki. Vključeval bo poudarke s področja ekoturizma, promocije zelenih površin in trajnostnega razvoja ter prostorov za mlade.
Maja smo izvedli nacionalno konferenco mladinskega dialoga z več kot 80 udeleženci v okviru Erasmus + projekta »Katalizatorji trajnostnih sprememb«. Na konferenci smo predstavili Zeleni manifest in lokalne pobude mladih, ki so bile izvedene v okviru projekta, mladi pa so dobili priložnost, da odločevalcem in odločevalkam postavijo vprašanja s področja trajnosti. Mladi so se namreč več mesecev spraševali in pogovarjali o tem, kakšnih trajnostnih sprememb si želijo na lokalni in nacionalni ravni. Na podlagi svojih idej so v mladinskih centrih razvili svoje projekte, ki trajnostno spreminjajo družbo.
V okviru Erasmus+ projekta »Include me« smo v sodelovanju s partnerji iz tujine v Brežicah izvedli usposabljanje za mladinske delavce in delavke, s katerimi smo testirali izobraževali paket in kurikulum usposabljanj. Mladinski delavci in delavke ga bodo lahko uporabljali pri vključevanju in delu z mladimi migranti z nedokončano izobrazbo.
Mednarodni projekt eQual zdruzije partnerske organizacije iz Severne Makedonije, Srbije in Slovenije, ki skupaj soustvarjamo podporno okolje za mladinsko delo in vključevanje mladih na podeželju, v manjših občinah. Medsebojno učenje in pregled dobrih praks smo združili na enem mestu in izvedli trening za prostovoljce in mladinske delavce in delavke. Pilotno bomo izvedli model oblikovanja in izvajanja aktivnosti za mlade na podeželju, s poudarkom oblikovanja in izvajanja mladinskih aktivnosti ter vključevanja mladih v izvedbo mobilnega mladinskega dela na podeželju.
Skupaj s partnerji v mladinskem sektorju sodelujemo v sektorski kampanji mladinskega sektorja za krepitev prepoznavnosti mladinskega dela, med drugim smo na pomen mladinskega dela opozorili s skupnim sporočilom za deležnike ob evropskem tednu mladih.
Spomladi smo začeli z izvajanjem projekta »DD – dostojno delo«, v okviru katerega smo s konzorcijskimi partnerji izvedli uvoden posvet sektorja o prekarnosti in mladinskem delu ter dve usposabljanju za mladinske delavce in delavke. S predstavitvijo interni javnosti smo začeli komunikacijsko kampanjo nacionalnega obsega »Pravice niso pravljice«, s katero bomo opozarjali na pomen poznavanja in spoštovanja pravic pri delu ter krepili prepoznavnost mladinskega sektorja. Projekt sofinancira EU iz Evropskega socialnega sklada plus.
V začetku junija smo zagnali tudi projekt »Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – pilotni projekt – Zavod Mreža MaMa«, v katerem ob finančni podpori Evropske unije načrtujemo aktivnosti za izvedbo 20 usposabljanj za vsaj 200 mladih, starih med 15 in 29 let. Mlade bomo opolnomočili z znanjem na temo prekarnosti, tekom projekta jim bo na voljo tudi svetovalna pomoč in podpora.
V sodelovanju z mladinskimi centri smo nadaljevali z izvajanjem programa »Sharing is caring« v sodelovanju s podjetjem Zeos (v sklopu njihovega projekta Life Spodbujamo e-krožno). S tem mladinski centri zaživijo tudi kot točke souporabe, kjer si mladi lahko izposodijo ali skupaj uporabljajo električne oz. druge naprave. Dogodki za mlade in z mladimi v mladinskih centrihi spodbujajo k bolj trajnostnemu in zelenemu ravnanju v vsakodnevnem življenju. Z mladimi smo oblikovali referenčni model poslovnega kroznega gospodarstva. projekt je podprt s strani Life programa.
Mreža MaMa kot partnerska organizacija sodeluje tudi v projektu MEDUSA, ki se osredotoča na opolnomočenje mladih in mladinskih delavcev za prepoznavanje in odziv na spletno nasilje s preseganjem spolnih stereotipov. V sklopu projekta je nastala spletna platforma za mlade ter mladinske delavce in delavke, kjer najdejo vse informacije in gradiva s področja spletnega nasilja na podlagi spola.