Ob svetovnem dnevu dostojnega dela na pomen pravic v vseh delovnih razmerjih opozarjamo s kampanjo »Pravice niso pravljice«

Konzorcijski partnerji, združeni v projektu »DD – dostojno delo« (Zavod Nefiks – vodilni partner, Zavod Mreža MaMa, Socialna akademija, Zavod PIP in Inštitut za mladinsko politiko), ob letošnjem svetovnem dnevu dostojnega dela, ki ga vsako leto obeležujemo 7. 10., opozarjamo, da pravica do dostojnega dela ni nekaj pravljičnega, temveč mora obstajati v vseh oblikah dela, tudi prekarnih.

Na Uradu RS za mladino so med drugim za namen tiskovne konference zapisali: »Nacionalna raziskava o položaju mladih v slovenski družbi Mladina 2020, ki je raziskovala generacijo mladih v Sloveniji med 15. in 29. letom, ugotavlja, da ključen problem mladih na področju zaposlovanja predstavljajo začasne oblike zaposlitve in drugi vidiki prekarnosti, kot so zaposlovanje za skrajšani delovni čas in delo v atipičnem času. Mladi so v primerjavi z letoma 2005 in 2010 občutno bolj pripravljeni sprejeti začasno zaposlitev in nižje plačilo. Še več, kar tretjina jih je pripravljena delati zastonj. Tudi druge raziskave ugotavljajo, da so mladi pogosto podvrženi različnim prekarnim oblikam dela, ki vplivajo na njihovo psihofizično zdravje ter da so o samih delavskih in socialnih pravicah tudi premalo poučeni.«

V projektu DD – dostojno delo bo zato poudarek na utrjevanju izvajanja kakovostnega mladinskega dela in spremljanju rezultatov in učinkov projekta na zaposlene v mladinskem sektorju in mlade. Mladinsko delo v svojem bistvu mladim ponuja priložnosti za aktivno udejstvovanje v družbi in pridobivanje kompetenc za delo in navsezadnje tudi za dostojno delo ter informiranje, svetovanje in opolnomočenje mladih. »V Sloveniji se mladinsko delo vse bolj uveljavlja, saj se število organizacij s statusom delovanja v javnem interesu v mladinskem sektorju letno povečuje. Posebnost organizacij v mladinskem sektorju je v njihovem pristopu do mladih. Mladinski delavci in delavke, ki delajo neposredno z mladimi, imajo z njimi vzpostavljen neformalen odnos, ki temelji na družabnosti in sproščenosti. Mladi jim zaradi tega lažje zaupajo svoje težave, mladinski delavci in delavke pa mladim, z ustreznim znanjem, lahko pomagajo pri reševanju teh,« so še zapisali na Uradu RS za mladino.

Glavna cilja projekta DD – dostojno delo sta informiranje in opolnomočenje mladih, mladinskih delavcev in delavk iz različnih organizacij mladinskega sektorja ter javnosti na temo pasti prekarnih oblik dela. »Za mladinske delavce in delavke izvajamo tridnevna usposabljanja, na katerih udeleženci in udeleženke pridobivajo specifična znanja s področja prepoznavanja in preprečevanja prekarnosti, delavskih in socialnih pravic,« je na novinarski konferenci dejala vodja projekta Martina Mrakovčić (vodja projekta iz Zavoda Nefiks).

V dveh letih in pol trajanja projekta bomo v usposabljanja vključili 400 mladinskih delavcev in delavk. Letos jih je znanje na usposabljanjih izpopolnjevalo že 64, med njimi tudi Taja Vranetič, mladinska delavka v ZPTM Brežice. Kot je dejala, je na usposabljanju pridobila znanja s področja delovnega in socialnega prava, ekonomsko-socialnih vidikov prekarnega dela, s poudarkom na vplivu prekarnega dela na duševno zdravje mladih. Koristila ji bodo pri nadaljnjem delu z mladimi: »Moje poslanstvo je namreč skozi mladinsko delo opolnomočiti mlade s potrebnimi informacijami, da bodo kar se da pripravljeni na situacije v realnem življenju.«

Predstavnika iz vrst mladih, Oliver Radosavljević Kovač (prostovoljec v ZPTM Brežice) in Jakob Mlakar (med drugim prostovoljec v Mladinskem centru Dravinjske doline) menita, da je stanje na trgu dela za mlade iz pogleda iskalcev oziroma iskalk zaposlitve in možnosti trenutno veliko, po drugi strani pa se mladi soočajo z omejenimi priložnostmi za zaposlitev, saj delodajalci pogosto postavljajo visoke zahteve (npr. predhodne delovne izkušnje). »Zato ni edina pomembna stvar, da imamo dostop do zaposlitev, ampak da so te zaposlitve in pogoji, ki jih tudi država ustvarja in lahko na njih vpliva (tu govorim npr. o stanovanjski problematiki) takšni, da lahko mladi, ki delamo in ustvarjamo, življenje živimo in ne životarimo. Želimo si delo, ki nam bo ob nemogočih pogojih na stanovanjskem trgu in vsesplošni draginji, zagotovilo primerno socialno varnost in možnost, da zgradimo svoje življenje tako, kot je bilo včasih normalno,« je povedal Jakob Mlakar. Oliver Radosavljević Kovač glede tega še dodaja: »Mladi na trgu dela iščemo predvsem fleksibilnost, priložnosti za osebni in profesionalni razvoj ter delovno okolje, ki spodbuja ustvarjalnost in sodelovanje. Pričakujemo delo, ki ni zgolj rutina, ampak omogoča uporabo naših veščin in znanj ter hkrati spodbuja nadaljnje učenje in rast. Pomembno nam je tudi ravnotežje med delom in zasebnim življenjem in delodajalci, ki vlagajo v trajnostne in družbeno odgovorne prakse, saj si želimo prispevati k širšim pozitivnim spremembam v družbi.«

V okviru projekta bomo mladim, mladinskim delavcem in delavkam ter tudi ostalim zainteresiranim nudili brezplačno pravno svetovanje. Odgovarjali bomo na konkretna vprašanja na teme delovno-pravne zakonodaje, pogodb o zaposlitvi, pravic delavcev in delavk v delovnih razmerjih in kolektivnih pogodbah. Pravna vprašanja in dileme zbiramo na naslovu svetovanje@dostojnodelo.si, na vprašanja pa bodo odgovarjali v Zavodu PIP, ki že 20 let izvaja brezplačna pravna svetovanja in ima bogate izkušnje poznavanja različnih pravnih področij.

S kampanjo »Pravice niso pravljice« opozarjamo na pomen pravic

Ob svetovnem dnevu dostojnega dela predstavljamo kampanjo socialnega marketinga »Pravice niso pravljice«, ki smo jo pripravili skupaj z agencijo Iz principa. Tekom projekta bomo na pravice v vseh oblikah delovnih razmerij opozarjali pod sloganom »Pravice niso pravljice. Zahtevaj jih tudi zase!«, s katerim sporočamo, da pravica do dostojnega dela ni nekaj pravljičnega, temveč mora biti prisotna v vseh oblikah dela, tudi atipičnih. Slogan je z izrabo besedne igre (besedi pravica in pravljica sta zelo podobni) opazen in zapomnljiv, polje pravljičnega sveta pa nam odpira veliko možnosti za zanimive kreativne koncepte, ki jih bomo skozi kampanjo uporabljali na različnih komunikacijskih kanalih, primarno pa na družbenih omrežjih. Tanja Rudolf Čenčič (vodja socialnega marketinga na agenciji Iz Principa, ki so idejni kreatorji in kreatorke kampanje) je na predstavitvi gradiv kampanje povzela: »Grafične rešitve so »naslovnice« knjig s pravljicami, med katerimi vsak naslov sporoča eno od ovir prekarnega dela. V seriji tako spoznamo zgodbo O dekletu, ki je sanjalo o počitku in O delovnem dnevu, ki se nikoli ni končal. Tekom projekta se bodo zgodbama pridružile tudi druge, s ciljem, da bi pri vseh v resničnem življenju sledil srečen konec.«

Dostojno delo za vse, tudi v mladinskem sektorju

Medtem, ko opozarjamo na pomen spoštovanja pravic in zagotavljanja pogojev za dostojno delo, ne smemo pozabiti, da se tudi v mladinskem sektorju pogosto soočamo s prekarnimi oblikami zaposlovanja, saj so številne organizacije pri tem odvisne od projektnega financiranja. »Odločevalce in odločevalke na nacionalni, regionalni in lokalni ravni pozivamo, da z zagotavljanjem rednega in stabilnega financiranja mladinskega sektorja zagotovijo, da bodo tudi delovna mesta v mladinskem sektorju omogočala dostojno življenje. Mladinsko delo ima na življenje mladih in njihovo vključevanje v družbene aktivnosti merljive rezultate in izreden učinek, saj mladim omogoča, da pridobivajo različna za življenje in delo uporabna znanja ter izkušnje. S tem kvalitetno razvijejo svoje potenciale in z njimi prispevajo k razvoju okolja, v katerem delujejo,« je ob zaključku moderiranja konference sklenila Karmen Kukovič, strokovna sodelavka projekta na Mreži MaMa.

Projekt »DD – dostojno delo«, ki poteka od 1. 2. 2024 do 30. 9. 2026, sofinancira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Projekt je sofinanciran iz javnega razpisa »Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih«, ki ga je v letu 2023 objavil Urad RS za mladino.

 

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa