Mladi kot nosilci sprememb: Evropski poslanci v dialogu z mladimi o prihodnosti EU

Mreža MaMa, mreža 56 mladinskih centrov v Sloveniji, je v letu 2024 v sklopu projekta Young EU change-makers, podprtega in sofinanciranega s strani Evropskega parlamenta, več kot 500 mladih vključila v dogodke mladinskega dialoga z evropskimi poslanci in poslankami in jim ponudila priložnost, da izpostavijo, kakšno prihodnost Evrope si želijo.

CMK Koper, Mladost - nosilka EU sprememb

Dogodek Mladost – nosilka EU sprememb je potekal v znamenju razprave mladih z evropskimi poslanci in poslankami. 

 

Ti so sodelovali v dialogu z novo izvoljenimi evropskimi poslanci in poslanko – Matjažem Nemcem, Marjanom Šarcem, dr. Vladimirjem Prebiličem in Zalo Tomašič. Dogodek je mladim ponudil priložnost, da se v sproščenem pogovoru z evropskimi poslanci in poslanko vključijo v sooblikovanje prihodnosti Evropske unije in podajo svoje mnenje o temah, ki so njim pomembne.

CMK Koper, Mladost - nosilka EU sprememb

Mladi so na dogodku izpostavili, kakšno prihodnost si želijo. 

S poslanci so se pogovarjali o izobraževanju, trgu dela in (duševnem) zdravju, socialni varnosti, stanovanjski politiki, infrastrukturi in prometu, trajnosti in okolju, gospodarstvu in digitalizaciji ter politiki in družbi, varnosti in miru. Teme so kot pomembne izpostavili mladi, ki so se udeležili preteklih 10 regijskih dogodkov v okviru projekta. Izzive in predloge, ki so jih na dogodkih podali mladi, smo združili v publikaciji Prihodnost Evropske unije in življenja mladih, ki smo jo poslali tudi novo izvoljenim evropskim poslancem.

Mladi so v dialogu s poslanci največ vprašanj namenili na področju stanovanjske politike, trajnosti in zelenega prehoda, tudi v povezavi z infrastrukturo in prometom, trgu dela in pa pomenu programov Erasmus+.

Na področju zaposlovanja so evropski poslanci in poslanka mladim zagotovili, da podpirajo fleksibilen delovni čas, s poudarkom na tem, da je pomemben končni produkt dela in da je delo opravljeno. Kot cilj pa so izpostavili zagotovljena dostojna plačila za delavce. Na področju stanovanjske politike so izpostavili, da bo imenovan komisar za stanovanjska vprašanja, zato lahko mladi pričakujejo spremembe – izpostavili so predvsem stimulacije za lastnike stanovanj. Mlade je na področju infrastrukture in prometa zanimalo, kako lahko EU uredi javni prevoz, poslanci pa so bili enotni, da bodo morali stopiti skupaj in okrepiti investicije v povezljivost. Zagotovili so, da bodo skupaj stopili tudi na področju financiranja mladinskih aktivnosti iz programov Erasmus+ in zagotovili povečevanje, ne zniževanje sredstev.

CMK Koper, Mladost - nosilka EU sprememb

Evropska poslanka in poslanci so bili navdušeni nad odzivom mladih, ki so se razgovorili na vseh obravnavanih tematikah in pokazali, da jih politika zanima. Izpostavili so pomen tovrstnih dogodkov, saj politika odloča tudi o prihodnosti mladih, poslanci pa na ta način dobijo vpoglede v realnost mladih – njihove izzive, predloge in ideje in jih lahko prenesejo naprej.

Pri izvedbi dialoga je Mreža MaMa sodelovala z mladinskim centrom Center mladih Koper, ki je skupaj z Mladinskim centrom Markovec City prostor, ki mladim omogoča razvoj in podporo na poti do njihove samostojnosti. Ponujajo opremljene prostore, ki mladim nudijo možnost sodelovanja, kreativnosti in dejavnega bivanja ter druženja. Ustvarjajo varno okolje in okolje prijazno mladim, nudijo jim občutek sprejetosti ter jim z vključevanjem v projekte in aktivnosti dvigujejo samozavest.

Mlade vpeljujejo v različne procese dela, od organizacije prireditev/delavnic, do sodelovanja pri različnih projektih in jih s tem spodbujajo pri pridobivanju izkušenj in kompetenc za nadaljnjo zaposlitev. »Pomembno nam je, da mlade podpiramo na poti do samostojnosti in pri uveljavljanju v svetu odraslih. Delujemo kot mentorji in zagotavljamo podporno okolje, da mladi postajajo in postanejo samostojni (so)odločevalci svojega življenja in skupnosti,« je ob tem povedala Jana Otočan, vodja oddelka za mladino na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper.

Pomen krepitve sredstev v programih Erasmus+

»Mladi danes potrebujemo več kot zgolj formalno izobraževanje – potrebujemo prostor, kjer lahko razvijamo kritično razmišljanje, socialne veščine ter preizkušamo svoje ideje v praski. Mladinski centri nam omogočajo prav to – opolnomočenje, da sami oblikujemo svojo prihodnost,« je o pomenu mladinskih centrov spregovoril Mark Djuraševič, ki se v aktivnosti mladinskega centra vključuje že vse od leta 2018, ko je začel s sodelovanjem pri CMK Magazin.

Mag. Maja Hostnik, direktorica Mreže MaMa, ob tem dodaja, da se mnoge organizacije mladinskega sektorja – mladinski centri in mladinske organizacije, financirajo iz programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota in Evropskega parlamenta. »Prizadevamo si, da tako ostane tudi v prihodnje, saj so spodbude iz Evropske unije nepogrešljive in jih je potrebno proračunsko povečevat, da bomo lahko še naprej vključevali mlade in zagotavljali kakovostno mladinsko delo.« Zagotovilo za enotnost poslancev v Evropskem parlamentu pri zagotavljanju povečevanja sredstev v programih Erasmus+ so na dogodku podali tudi prisotni evropski poslanci.

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa