Mednarodni dan mladih 2024 v znamenju digitalnih poti za trajnostni razvoj

Mednarodni dan mladih, ki ga vsako leto obeležujemo 12. avgusta, je priložnost, da proslavimo dosežke in prispevke mladih po vsem svetu. Tema letošnjega dne je “Od klikov do napredka: Digitalne poti mladih za trajnostni razvoj”. V dobi digitalizacije imajo namreč mladi ključno vlogo pri izkoriščanju novih tehnologij za pospeševanje doseganja ciljev trajnostnega razvoja, mladinski centri in mladinsko delo pa mladim ob tem nudijo podporo.

Digitalizacija kot motor trajnostnega razvoja

Digitalizacija ima velike gospodarske, okoljske kot tudi družbene razsežnosti. Digitalne tehnologije spreminjajo naš svet in ponujajo neomejene možnosti za hitrejši napredek pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja, mladi pa so tisti, ki so na čelu »digitalne revolucije« in inovacij. Imajo sveže perspektive in inovativne rešitve, kar jim omogoča, da učinkovito naslovijo kompleksne izzive našega časa. Združeni narodi navajajo, da je leta 2022 internet uporabljalo kar tri četrtine oseb, starih med 15 in 24 let, kar je več kot v kateri koli drugi starostni skupini. Kljub temu pa obstajajo velike razlike, zlasti v državah z nizkimi prihodki in med mladimi ženskami, ki imajo pogosto manjši dostop do interneta in digitalnih veščin v primerjavi z njihovimi moškimi vrstniki. Raziskava je pokazala tudi, da je v starostni skupini 15 do 24 let v gospodarstvih z visokimi in srednje visokimi dohodki uporaba interneta 95-odstotna, v gospodarstvih z nizkimi prihodki 39-odstotna, medtem ko je ta delež za preostalo populacijo le 23 %.

Podpora mladim v digitalni dobi: ključna vloga mladinskega sektorja

Na Mladinski mreža MaMa, ki združuje 56 mladinskih centrov po Sloveniji, od svoje ustanovitve – že skoraj 20 let – skupaj z mladinskimi centri glede na trenutne trende odgovarjamo na potrebe mladih. Nudimo jim neformalna izobraževanja in priložnosti za aktivno participacijo v družbi. Med drugim igramo pomembno vlogo tudi pri podpori  mladim in mladinskim delavcem ter delavkam na področju pridobivanja oziroma izboljšanja digitalnih kompetenc, saj se zavedamo, da imajo mladi v dobi digitalizacije osrednjo vlogo pri uporabi novih tehnologij za pospeševanje doseganja ciljev trajnostnega razvoja. Izobraževanje mladinskih delavcev in delavk je prav tako ključno, saj so v neposrednem stiku z mladimi in nanje prenašajo znanje, spodbujajo digitalno pismenost ter s tem prispevajo k boljši pripravljenosti mladih na prihodnost v digitalnem svetu.

Konec lanskega leta je Mreža MaMa z namenom dviga in pridobivanja digitalnih kompetenc mladih, mladinskih delavcev in delavk ter širše skupnosti izvedla projekt »Digitalna generacija mladinskih centrov« . Cilj je bil okrepiti digitalno mladinsko delo v mladinskih centrih, digitalizirati proces dela ter zagotoviti, da bodo mladi v spreminjajočem digitalnem svetu pripravljeni na prihodnost v vseh vidikih svojega življenja – v izobraževalnem sistemu, pri zaposlovanju, družbeni participaciji in ostalih področjih življenja. Z usposabljanji, v katera je bilo vključenih več kot 300 mladih, smo spodbudili večje vključevanje neorganizirane mladine v družbene procese, dejavnosti in projekte na področju digitalizacije in aktivnega državljanstva.

Prav tako smo ponosni na naše ostale projekte, kot sta EYE Brežice in Katalizatorji trajnostnih sprememb, s katerimi se vseskozi trudimo, da mladi pridobijo nova digitalna znanja in spretnosti. S tem krepijo digitalno pismenost in so hkrati nosilci trajnostnih sprememb v svojih lokalnih okoljih. Letos smo izvedli različne aktivnosti, od delavnic o prepoznavanju dezinformacij v dobi umetne inteligence in delavnic ustvarjanja videoposnetkov za družbena omrežja, do predajanja znanja o ustvarjanju spletnih kampanj aktivnega državljanstva.

Izpostaviti moramo tudi prizadevanje naših članic, mladinskih centrov, ki se digitalizirajo in krepijo na področju digitalnih kompetenc in opreme v mladinskih centrih. V mnogih mladinskih centrih najdemo snemalne studie, kjer imajo mladi na voljo vso opremo za snemanje podcastov, pri nekaterih pa tudi virtualne mladinske sobe in opremo za virtualno mladinsko delo. Poleg tega mladinski delavci in delavke izvajajo najrazličnejše aktivnosti na temo uporabe digitalnih orodij. Ta prizadevanja omogočajo mladim, da razvijajo svoje digitalne veščine, se premišljeno vključujejo v sodobne komunikacijske kanale in ustvarjajo vsebine, ki prispevajo k njihovemu osebnemu in profesionalnemu razvoju. Mladinski centri igrajo ključno vlogo pri podpori mladih v njihovem digitalnem izobraževanju in vključevanju v širše družbene procese.

Mednarodni dan mladih je priložnost, da prepoznamo in podpiramo mlade pri oblikovanju prihodnosti z njihovimi digitalnimi prizadevanji. Hkrati pa tudi priložnost, da poudarimo pomembno vlogo mladinskih centrov in mladinskega dela za opolnomočenje mladih, da postanejo voditelji prihodnosti, kjer so digitalne veščine in trajnostni razvoj neločljivo povezani. S pravimi pristopi in prilagajanjem potrebam mladih mladinski sektor oblikuje temelje za družbo, ki bo znala izkoristiti vse priložnosti digitalne dobe za doseganje trajnostnih ciljev. Skupaj gradimo mostove med tehnologijo in trajnostnim razvojem!

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa