Ključne številke in dosežki projekta DD – Dostojno delo v letu 2024

Projekt DD – Dostojno delo, ki ga izvajajo Zavod Nefiks (vodilni konzorcijski partner), Mladinska Mreža MaMa, Socialna akademija, Zavod PIP in Inštitut za mladinsko politiko, stremi k dvema ključnima ciljema. Prvi je izvajanje programov usposabljanja za mladinske delavce s področja prekarnosti ter delavskih in socialnih pravic, drugi pa ozaveščanje mladih, organizacij v mladinskem sektorju in širše javnosti o problematiki prekarnosti med mladimi.

V letu 2024 smo že naredili pomembne korake k doseganju teh ciljev. Organizirali smo intenzivna usposabljanja za mladinske delavce, ki so se odvijala po vsej Sloveniji, in jih obogatili z izkušnjami strokovnjakov s področja delovno-pravne zakonodaje in mladinskega dela. Udeleženci so pridobili dragocena znanja, ki jim omogočajo boljše razumevanje pravic in dolžnosti v delovnem okolju ter spodbujajo ustvarjanje bolj dostojnih delovnih pogojev za mlade. V izvajanje usposabljanj smo vključili 7 fasilitatorejv ozirama fasilitatork s področja mladinskega dela in dve predavateljici s področja delovno – pravne zakonodaje. Mladinski delavci in delavke so tako pridobivali znanje na:

  • 6 tridnevnih usposabljanjih v obsegu 22 ur – vključili smo 100 mladinskih delavec in delavk, usposabljanja pa so potekala v petih krajih po Sloveniji, in sicer dve usposabljanji v Ljubljani, po eno usposabljanje v Ajdovščini, Mariboru, Brežicah in Idriji.
  • 2 delavnicah intervizije in 6 dodatnih usposabljanjih s področja delovno-pravne zakonodaje.

Ob usposabljanjih smo izvedli tudi različne dogodke in delavnice, ki so krepili dialog in omogočili izmenjavo dobrih praks. Z uvodno konferenco v juniju in novinarsko konferenco ob dnevu dostojnega dela smo povečali prepoznavnost problematike prekarnosti ter spodbudili razpravo na nacionalni ravni. Pomembno vlogo pri doseganju ciljev je imela tudi kampanja “Pravice niso pravljice”, s katero smo uspešno nagovorili širšo javnost in izpostavili zgodbe mladih v prekarnih zaposlitvah ter v ospredje postavili nujnost sprememb na tem področju. Kampanja, ki vključuje tri zgodbe v produkciji organizacije IzPrincipa, je že v prvih fazah pritegnila veliko pozornosti in s tem pomembno vplivala na osveščanje širše javnosti. Videi, ki so nastali v okviru kampanje, so dostopni tukaj. Z odpiranjem oči posameznikov oziroma posameznic bomo s kontinuiranim oglaševanjem in komuniciranjem ves čas trajanja projekta vplivali na širšo družbo ter tako ustvarjali pozitivne učinke na spremembe vedenja vključenih deležnikov.

S produkcijo podkastov in zgodb, ki osvetljujejo različne poglede na prekarnost, smo poskrbeli za širjenje informacij na dostopen in privlačen način – k sodelovanju smo povabili dr. Vesno Miloševič Zupančič iz e-študentskega servisa in Mojco Žerak iz Sindikata Mladi plus. Ti vsebinski formati omogočajo mladim in mladinskim organizacijam boljše razumevanje razmer ter jih spodbujajo k aktivnemu soočanju z izzivi.

Projekt DD – Dostojno delo tako že kaže rezultate, ki potrjujejo, da smo na dobri poti k uresničevanju zastavljenih ciljev. Z organiziranimi usposabljanji, ozaveščevalnimi kampanjami in širjenjem informacij smo pomembno prispevali k boljši podpori mladim v boju proti prekarnosti in si ustvarili trdne temelje za nadaljnje delo.

Veselimo se prihodnjih korakov, ki bodo še dodatno okrepili prizadevanja za pravičnejše in dostojnejše delo za vse.

Naložbo sofinancira Evropska unija.

 

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa