Projekt »Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – pilotni projekt – Zavod Mreža MaMa« je zasnovan kot odgovor na naraščajočo problematiko prekarnosti med mladimi, s ciljem opolnomočiti mlade in jim zagotoviti znanja ter orodja za učinkovito soočanje s tovrstnimi izzivi na trgu dela. Namenjen je mladim med 15. in 29. letom, ki želijo bolje razumeti, kaj prekarnost pomeni in kako vpliva na njihovo prihodnost.
Zakaj je projekt pomemben?
“Stabilna prihodnost se začne z varnim delovnim mestom – brez prekarnosti ni pravih temeljev za napredek mladih.”
V Sloveniji se mladi soočajo z negotovimi oblikami dela, kot so začasne pogodbe, delo na črno ali samozaposlitev brez zadostnih socialnih pravic. Po raziskavah je kar 30 % mladih v EU zaposlenih v prekarnih oblikah dela, kar ima dolgoročne posledice na njihov življenjski standard, zdravje in varnost. Prekarnost ne ogroža le finančne varnosti mladih, temveč tudi njihove možnosti za osebni in profesionalni razvoj. Z usposabljanjem želimo mladim pomagati ozavestiti izzive prekarnosti ter jih opremiti z veščinami za uspešno soočanje z njo.
Podpora mladim za soočanje z izzivom prekarnosti
Projekt ponuja strukturirano usposabljanje, ki temelji na metodah neformalnega izobraževanja in mladinskega dela.
Cilji usposabljanja so:
- Mladi ozavestijo elemente in učinke prekarnosti.
- Mladi definirajo/vzpostavijo lasten odnos do prekarnosti, ga ocenijo in vrednotijo.
- Mladi ozavestijo stanje na trgu dela v Sloveniji.
Vsebina usposabljanja obsega širok spekter tem, od zakonodaje in pravnih vidikov prekarnosti do karierne in življenjske orientacije ter prepoznavanja kompetenc prihodnosti. Udeleženci bodo skozi delo v skupinah, delavnice in individualna srečanja raziskovali najboljše prakse za zagotavljanje stabilne zaposlitve in razvoja kariere.
Kje in kako poteka usposabljanje?
Usposabljanje bo potekalo v štirih regionalnih žariščih (Osrednjeslovenska, Obalno-kraška, Goriška, Gorenjska), kjer bodo mladinski centri delovali kot informacijski centri za opolnomočenje mladih. Program bo trajal 10 ur, udeležba je brezplačna.
Mladim bo na voljo tudi svetovanje in podpora za soočanje z izzivom prekarnosti, tako v živo v regionalnih žariščih kot tudi na daljavo.
Druge aktivnosti in dolgoročni učinki
V projektu bomo spremljali tudi učinke na mlade in širšo družbo. Mladi se bodo naučili uporabljati digitalno orodje Mladim.si za spremljanje in beleženje svojega napredka, kar bo omogočilo dolgoročno merjenje uspešnosti projekta.
Projekt vključuje tudi okrogle mize z odločevalci, udeležbo na kariernih sejmih in informativnih dnevih, video o izzivu prekarnosti, s čemer bomo širšo javnost ozaveščali o problematiki prekarnosti ter rešitvah za izboljšanje položaja mladih.
Projekt se bo izvedel med 1. junijem 2024 in 31. decembrom 2026.
Vrednost naložbe je 87.060,40 €, od tega znaša finančna podpora Evropske unije 34.824,16 0€.
Več o podpori in priložnostih, ki jih omogočajo evropska sredstva, si lahko preberete na spletni strani Evropska sredstva.