Na Mreži MaMa smo tudi v drugi polovici leta aktivno izvajali projekt mladinskega dialoga Vsi smo EU, ki preko metod mladinskega dela spodbuja mlade k aktivnemu državljanstvu in participaciji na vseh družbenih ravneh.
V prvi polovici projekta smo se skozi mladinski dialog med mladimi in odločevalci osredotočali predvsem na spodbujanje udeležbe mladih na volitvah v Evropski parlament, v drugi polovici projekta pa mladim omogočamo stik z novoizvoljenimi poslanci in poslankami. Naš cilj je, da mladi s svojimi predlogi, ki jih posredujejo odločevalcem, soustvarjajo Evropo po meri mladih.
Po poletnih počitnicah smo skupaj z našimi članicami in mladimi začeli načrtovati drugi sklop regijskih dogodkov, ki so bili namenjeni dialogu mladih s poslankami in poslanci v Evropskem parlamentu. Naše osnovno vodilo je bilo, da po izvedenih volitvah v Evropski parlament mladim iz lokalnih okolij omogočimo, da skupaj s poslankami in poslanci pripravijo ukrepe, ki jim bodo služili kot pomoč pri njihovem delu in zagovarjanju mladih in Republike Slovenije v tej edinstveni instituciji. K sodelovanju smo povabili vseh osem novoizvoljenih poslank in poslancev v Evropskem parlamentu, saj smo jih želeli senzibilizirati o temah in izzivih, s katerimi se soočajo mladi.
Septembrski regijski dogodek Vsi smo EU smo izvedli v Kopru v naši članici – Centru mladih Koper. Povabilu na dogodek sta se odzvala poslanka ga. Tanja Fajon in dr. Klemen Grošelj. Zaradi velikega zanimanja mladih se je dogodek sprevrgel v konstruktivno debato med poslancema in mladimi. Glede na pestro dogajanje na evropskem parketu so mlade zanimala predvsem dejstva o sestavljanju Evropske komisije, Brexitu, izpostavili pa so tudi ukrepe na področju podnebne krize. V bogati beri predlogov mladih so se znašli tudi ukrepi na področju uvedbe državljanske vzgoje in informacij o podjetništvu ter poklicnemu usmerjanju v izobraževalni sistem. Po mnenju mladih bi k večji politični participaciji močno doprinesla uvedba e-volitev, pri čemer pa bi morali biti informirani tudi o različnih pasteh uporabe digitalnih medijev in interneta. Poslanca sta bila nad odzivi, zanimanjem in razgledanostjo mladih nadvse zadovoljna in mlade ob koncu dogodka tudi pohvalila. “Ni me strah za našo prihodnost, če leži v rokah takšne generacije naslednikov odločevalcev.” je ob koncu pripomnil dr. Klemen Grošelj.
Drugi dogodek, ki smo ga izvedli v oktobru, je potekal na gorenjskem, v škofjeloškem Mladinskem kulturnem centru Pri Rdeči ostrigi. Na dogodku so sodelovali štirje od osmih poslank in poslancev v Evropskem parlamentu in sicer ga. Irena Joveva, ga. Tanja Fajon, g Franc Bogovič in dr. Klemen Grošelj. Na dogodku nam je dobrodošlico zaželel tudi župan občine, g. Tine Radinja. Na dogodku je prisostvovalo okoli 30 udeleženk in udeležencev, ki jih je zanimalo, kaj se dogaja na področju Katalonije, vstopa Hrvaške v schengensko območje in kakšen je delovnik evropskega poslanca. Skupinski del je zopet doprinesel k oblikovanju konstruktivnih predlogov mladih: izboljšanje ugleda politike in politikov, menjavo generacij in izboljšanje izobraževalnega sistema, vezano na državljansko vzgojo. Glede področja izobraževanja so izpostavili tudi povečanje števila štipendij za študij v tujini in več ukrepov za zaposlovanje mladih v deficitarnih poklicih.
Zadnji regijski dogodek v sklopu projekta Vsi smo EU pa je gostoval na Koroškem in sicer v KMKC Kompleks, kjer se nam je pridružil poslanec v Evropskem parlamentu, dr. Milan Brglez, ki je skupaj z mladimi iskal možnosti in priložnosti, za aktivne mlade v Ravnah na Koroškem in širše. Tako so se v dialogu med udeleženci in odločevalcem odprle trenutne evropske pereče teme, kot so Brexit, Katalonsko vprašanje, različni standardi in minimalne plače državljanov članic Evropske unije, migracije itd. Mladi so izrazili željo po več izobraževalnih in promocijskih aktivnostih programa Erasmus+ v šolah, zmanjšanju prekarnih zaposlitev, več praktično usmerjenega pouka in uvedbi predmeta o digitalizaciji, ki močno zaznamuje sodobnega mladega človeka. Zadnji regijski dogodek je ponovno navdušil tako mlade kot odločevalca ter zaključil s pečatom uspešnosti, predvsem pa z velikim zadovoljstvom, zaradi interesa mladih po vključevanju in potrebi po participaciji.
Zaključimo lahko, da ustaljeno prepričanje o neaktivnih mladih še zdaleč ne drži – ravno nasprotno. Mladi udeleženci naših regijskih dogodkov so pokazali, da so mladi aktivni evropski državljani in da stvari ne prepuščajo naključju.
Sledi …
Zadnji dogodek pripravljamo v sredini decembra, ko bo na sporedu zaključno nacionalno srečanje projekta, kjer bomo z zanimivimi gosti, političnimi odločevalci (ministri, poslanci in poslanci v EP) in drugimi strokovnjaki razpravljali o Evropski uniji, Sloveniji in pripravljenih ukrepih mladih iz regijskih dogodkov. Dogodek bo potekal v ABC Hubu in sicer v ponedeljek, 9. decembra in torek, 10. decembra 2019 med 10. in 16. Uro. Več podrobnosti o programu dogodka pa kmalu na naših komunikacijskih kanalih.
Projekt Vsi smo EU – dialoga mladih je podprt s strani programa Erasmus + Mladi v akciji, pri čemer gre za široko področje povezovanja mladih na lokalni ravni z namenom vplivanja na odločevalce na nacionalnem in evropskem nivoju.