V četrtek in petek , 09.3.in 10.3., se je v prostorih naše članice, Celjskem mladinskem centru odvilo dvodnevno srečanje članic Mreže MaMa, znano kot Klub MaMa.
Pester program Kluba Mama, je organizacijska ekipa Mreže MaMa tokrat nadgradila s povabilom različnih strokovnjakov, ki so svoje znanje delili s prisotnimi predstavniki 26 članic.
Srečanje je s teoretičnimi izhodišči o današnji mladini, uvodoma pospremila dr. Metka Kuhar, ki se je spomnimo iz sodelovanja na strukturiranem dialogu, ki je novembra potekal s predsednikom vlade RS, dr. Mirom Cerarjem. Raziskovalka z večletnimi izkušnjami na področju značilnosti sodobne mladine, socioloških trendov in poteka izobraževanja, je o pomenu razumevanja mladine povedala: »Ker je veliko mladih v izobraževalnih procesih, se mi zdi pomembno, da tudi mladinski delavci razumejo te strukturne značilnosti. Hkrati pa je za lažjo vzpostavitev okvirja razumevanja mladih, s katerimi mladinski delavci delajo, pomembno tudi razumevanje vrednot, politične participacije mladih.” Metka Kuhar
Po uvodnem nagovoru direktorice Mreže MaMa, mag. Maje Hostnik, ki je zbrane nagovorila z motivacijskim nagovorom in pozdravnem nagovoru Tine Rosine Košir, gostiteljice, je z nasveti Kako komunicirati in doseči mladino, da jim damo občutek pomembnosti, program nadaljeval dr. Dejan Verčič, profesor in vodja centra za marketing in odnose z javnostmi Stratkom.
»Komuniciranje z mladimi mora vedno izhajati iz problemov, zaradi katerih bi se oni bili pripravljeni angažirati. Sicer ne bomo uspeli nič, ne glede na to, koliko govorimo.« dr.Dejan Verčič
Svoje znanje s področja novinarstva je s predstavitvijo alternativnih metod in kanalov konservativnemu mediju preko katerih lažje dostopamo do mladih, z udeleženci delila urednica Vala 202 in predsednica Slovenskega društva za odnose z javnostmi, Nataša Zanuttini.
Vodja informacijske točke Evropske unije Europe Direct Savinjske, Sonja Majcen je predstavila pomen Coaching v mladinskim delom, ki mladinskim delavcem omogoča spodbujanje mladih k večji aktivnosti. Po predstavitvi so imeli udeleženci priložnost metodo coachinga izkusiti tudi na realnem problemu. »Coaching omogoča nežnejše pristope angažiranja mladih, povezovanja z mladimi, tudi tistimi mladimi, ki imajo manj priložnosti, da jih v spodbudimo k aktivnejši participaciji. Učinki so zelo neposredni, saj si mladi začnejo kar naenkrat postavljati cilje, ki si jih mogoče prej niso. Znajo si strukturirati misli, kar pa vodi tudi k aktivnejši participaciji…« Sonja Majcen
Na delavnici snovanja tržnih komunikacijskih zgodb, so se udeleženci pod vodstvom Tineta Lugariča, sprehodili skozi realne primere kreativnega direktorja LUNA/TBWA in se preizkusili v osnovnih korakih snovanja CSR kampanje na temo zaposlovanja. »Govoril bom o ozadju in razlogih, zakaj stvari nastavljene tako, kot so in pa o učinkih, izkupičkih teh zgodb, kar je tudi namen akcije, ki jo bodo mladinski centri skupaj snovali, da je zadeva učinkovita, nekaj doseže, da aktivira.«
Pred zaključkom večera, ki se je odvijal na kmetiji Slapšak, sta MC Hrastnik in Center mladih Koper predstavila dva primera dobrih praks. Jani Medvešek je tako predstavil Hrastov list, časopis, ki izdajajo skupaj z mladim, Mojca Vojska pa je predstavila Festival Burjo.
Danes pa #celje #KlubMaMa #mladinskicenter #cmk https://t.co/KeZEmYeTe9
— Mojca Vojska (@VojskaM) March 9, 2017
Nova predstavnica v Svetu MaMa
Petkovo jutro se je nadaljevalo z Zborom Kluba MaMa, kjer je direktorica Mreže MaMa predstavila zaključno poročilo 2016 in cilje v letu 2017 ter analizo skrbniških sestankov. Za novo predstavnico v Svet MaMa so prisotni na zboru soglasno izglasovali Natašo Kalin iz ZPTM Brežice, sledila pa je tudi razprava o NPK mladinskemu delavcu.
Program je nadaljevala Roberta Cotar Krilič iz Movita, ki je predstavila novosti programa Erasmus+ v letu 2017, Evropsko solidarnostno enoto in spregovorila o strateških projektih Evropske prostovoljne službe.
Pred zaključkom polletnega Kluba MaMa je udeležence nagovoril tudi dr. Peter Debeljak, direktor URSM, ki je o nadaljnjih usmeritvah Urada za mladino in o pogledu na svoje preteklo delo kot direktor, povedal naslednje: »En prijetnejših momentov službe, ki jo opravljam, so ravno Klubi in Zbori Mreže MaMa, kjer se vedno razvije dobra vsebinska debata in to z delom sektorja, ki velja za najbolj populzivnega in tistega, ki zelo tesno odgovarja, ki se vedno znova pojavljajo tako v povezavi z mladimi, kot tudi z nekimi družbenimi izzivi. Tako, da je ne samo prijetno, ampak tudi za mene osebno obetajoče, ker tu dobimo zelo koristno povratno informacijo.«
Direktorica Mreže MaMa, mag. Maja Hostnik je o tokratnem klubu povedala: “Prvi Klub MaMa je bil v znamenju postavljanja in ugotavljanj novih trendov komuniciranja in novih oblik dostopa do mladih. Dobro je to, da v sektorju včasih pogledamo tudi skozi ustaljene prakse usposabljanj in se povežemo tudi s sektorji, ki jih poznamo, a še z njimi nismo sodelovali. Drugi dan Kluba, ko smo pregledali realizacijo dela preteklega leta in sprejeli načrt za 2017, pa so predstavniki mladinskih centrov izrazili svoje potrebe in želje v odnosu do mladinskega dela in aktivne participacije mladih, še posebej v odnosu do odločevalcev. Program za leto 2017 je bil potrjen in obravnavan s strani članic, z veseljem pa ugotavljamo, da se projekti iz leta 201 prenašajo v 2017, kar pomeni, da gre za trajne oblike projektov, z dolgoročnimi učinki, kar je za razvoj vsake organizacije najbolje.”
Kako uspešen je bil tokratni Klub MaMa lahko razberete iz izjav dveh udeležencev.
”Tematika kluba se mi je zdela zelo zanimiva, delavnica osnovanja CSR kampanje, ker jo lahko sedaj uporabim na področju hostla oziroma turizma, ki sem ga prevzel pred kratkim, ko so nam ukinili Turistični informacijski center. Tako vidim nov izziv v marketingu, prav tako lahko na svojem mladinskem področju uporabim coaching. Super je, da sem spoznal kar nekaj novih mladinskih delavcev, prav tako pa vidim zelo pozitivno stvar v tem, da se mladinski delavci povezujemo v formalnem in neformalnem okolju.” Denis Lihić, MCT
”Zelo dobro je bilo vse organizirano, predvsem v smislu, da smo spoznali vsebine, ki niso na voljo sektorju na nekem lokalnem nivoju. Mislim, da je to zelo koristno pri samem delu, še posebej ta družaben del v smislu druženja z drugimi mladinskimi centri, izmenjav idej, izkušenj. Čeprav je bil urnik dolg je vse od jutra do večera zelo hitro minilo.” Jernej Škof, ŠKUC