REPORTAŽA: 2. regijski dogodek
V petek, 22.4.2016, je v Radljah ob Dravi , pri naši članici v Marenberškem Mkc Radlje ob Dravi, potekal drugi od 12 regijskih dogodkov Rastimo skupaj. Na podlagi lanskih izkušenj letos dogodke pripravljajo nekoliko drugače. V skupino sodelujočih je Urad RS za mladino poleg Mladinskega sveta Slovenije kot nacionalnega koordinatorja in naše Mladinske mreže MaMa, pritegnil tudi Inštitut za mladinsko politiko, ki podeljuje tudi certifikat Mladim prijazna občina.
dr. Peter Debeljak, direktor Urada RS za mladino je v uvodu povedal, da so lanski regijski dogodki prezrcalili potrebo po tovrstnih srečanjih in dialogu. Izpostavil je aktivnosti celotnega mladinskega sektorja v regiji, hkrati pa pozdravil tudi odzive županov in podžupanov. V podporo delu mladinskih centrov v Zasavju je poudaril tudi njihovo vlogo pri kreiranju področja mladine. “Obetam si konkretno razpravo, zastavljene realne cilje in zanimivo debato, s katero bomo prispevali k razvoju mladinskega sektorja,” je sklenil.
O pomembnosti in visoki angažiranosti mladinskih centrov v lokalnem okolju se je strinjala tudi naša direktorica, direktorica Mladinske mreže MaMa, mag. Maja Hostnik, ki je izpostavila, da Mreža MaMa “podpira delo članic, mladinskih centrov, jim ponuja oporo na poti do realizacije projektov in skrbi za ohranjanje in dvig visokega nivoja kvalitete dela mladinskih delavcev.”
Sara Berglez, ki je spregovorila tudi v imenu gostiteljice, Marenberškega Mkc Radlje ob Dravi, je izrazila veselje, da lahko njihova organizacija gosti takšen dogodek, da so veseli, da lahko ponudijo prostor direktnemu dialogu mladih z odločevalci.
Rozana Mužica iz Inštituta za mladinske politike je predstavila certifikat Mladim prijazna občina in izpostavila pomembnost sodelovanja lokalnih odločevalcev in mladih. Kot ključna področja je navedla zaposlovanje, izobraževanje, stanovanjsko politiko, itd. Predstavila pa je tudi nadgradnjo prej omenjenega certifikata, v kateri bodo upoštevali tudi strategijo za mlade.
Alen Bukovnik, župan Radelj ob Dravi, ki mandat opravlja že četrtič, je poudaril, da gre za mladim prijazno občino, ki je tudi zaradi želje po potrditvi certifikata, “izredno proaktivna na področju mladinskega sektorja,” mladinsko politiko pa da ustvarja skupaj z mladimi. Kot je povedal so na lokalni ravni že nekaj časa, aktivni na področju stanovanjske problematike mladih, pričakujejo pa tudi večjo podporo države.
Rudolf Koležnik, podžupan občine Mute je osvetlil težave z vključevanjem mladih, saj da si občina želi z mladimi načrtovati projekte. Kot dobro prakso je predstavil sodelovanje s fakulteto za arhitekturo; s katero so ustvarili načrt za mladim prijazno okolje.
O povezovanju mladih v svetu podjetništva in lokalnih gospodarskih zgodb, ter o pomoči mladim v začetkih zaposlitve so spregovorili predstavniki mladinskega alternativnega društva MED iz Slovenj Gradca, pa tudi predstavniki Društva mladih podjetnikov Koroške, MKC Vuzenice in KMKC Kompleks.
Romana Lesjak, županja Občine Črna na Koroškem pravi, da so tovrstna srečanja izrednega pomena, da se mladi družijo in povezujejo, “še posebej znotraj regije” poudarja. Pomembno se ji zdi, da se aktivnosti mladih preusmerijo v aktivacijo mladih.
Nataša Lombergar iz URSM je izpostavila pomembnost definiranja izzivov, kar po njenem predstavlja najtežji del. Prepričana pa je, da je pot do cilja potem velikokrat lažja, kot se sprva zdi. Vse prisotne je povabila tudi k branju našega portala, kjer vas bomo obvestili in informirali tudi o podrobnostih prihajajočih regijskih dogodkov v letu 2016.