5. regijski dogodek – Murska Sobota
V petek, 02.09.2016, se je v Mladinsko informativnem in kulturnem klubu Murska Sobota odvil 5. regijski dogodek v letu 2016, tokrat torej v Pomurski regiji.
Na podlagi lanskih izkušenj so vsi letošnji dogodki pripravljeni malo drugače. V skupino sodelujočih je Urad RS za mladino poleg Mladinskega sveta Slovenije kot nacionalnega koordinatorja in nas, Mladinske mreže MaMa, pritegnil tudi Inštitut za mladinsko politiko, ki podeljuje tudi certifikat Mladim prijazna občina.
#rastimo skupaj
Poleg mag. Andraža Zgonca in Barbare Zupan iz Urada RS za mladino pa so v njem sodelovali tudi direktorica Mladinske mreže MaMa, mag. Maja Hostnik, Rozana Mužicaiz Inštituta za mladinsko politiko in Petra Miklaužič, MSS.Pogovor je vodil in usmerjal predsednik Mladinskega sveta Slovenije, Tin Kampl.
Na pogovoru so kot gostje sodelovali tudi:Tomaž Rous iz občine Beltinci, Zoran Hoblajiz občine Murska Sobota, Ludvik Novak, iz občine Puconci, Boris Fartek iz MC Gornja Radgona, Ines Wolf in Špela Zamuda iz Klinke, Hana Hochstatter iz Kluba prekmurskih študentov, Drago Vaupotič, Vita Suhadolnik in Kristijan Marksl izMladinskega centra Prlekije, Tadeja Ozmec iz Mladinskega centra Ormož, Robert Celeciz Raziskovalno izobraževalnega središča ter Aleša Kovač, Ivor Knafelj, Miha Lendvaj in Uroš Buzetiiz MIKK Murska Sobota.
mag. Maja Hostnik, direktorica Mladinske mreže MaMa, je pozdravila odločitev, da regijski dogodek Pomurske regije letos poteka ravno v MIKK. Kot je dejala, gre za enega izmed mladinskih centrov, ki imajo zares dolgo tradicijo delovanja – letos beležijo že 20. obletnico. “MIKK že vrsto let aktivno vključuje mlade v svoje programe in spodbuja njihovo participacijo,” je dodala in besedo predala Aleši Kovač, v.d. direktorici MIKK, ki kot pravi “spodbuja povezovanje in nove strukture sodelovanje.” Kot je poudarila v.d. direktorica mladinskega centra se v tem lokalnem okolju močno trudijo oblikovati tudi mladinski svet in se še močneje kadrovsko okrepiti; predvsem v smeri razvoja mladinskega dela.mag. Andraž Zgonc je uvodoma izpostavil, da se na Uradu RS za mladino zavedajo, da je potrebno v lokalnem okolju predvsem “spoznati mladinsko delo.” Pomen današnjega srečanja je pripisal tudi participaciji mladih, ki je na evropskem nivoju relativno na nizko. Na Uradu RS za mladino, kot pravi Zgonc, “na različne načine iščejo metode, kako uresničiti cilje višje participacije.“
Rozana Mužica iz Inštituta za mladinsko politiko je udeležencem regijskega dogodka predstavila certifikat Mladim prijazna občina, ki letos praznuje 5 obletnico in poudarila, da se v regiji 2 občini ponašata z omenjenim certifikatom. Gre za občini Ljutomer in Gornja Radgona.
Beseda je tekla predvsem o pomenu mladinskih svetov lokalne skupnosti in njihovi podpori ter pomenu povezovanja mladinskih struktur MC in MSLS. Pereče je bilo tudi pri vprašanju glede lokalnih skupnosti in mej glede števila organizacij, ki določajo vzpostavitev in ustanovitev MSLS.
Izpostavljeni cilji:
– odpravljanje pomanjkljivosti v ukrepih mladinske politike,
– spodbujanje priprave strategij za mlade v lokalnih skupnostih, v sodelovanju z mladimi in po smernicah tega programa,
– izboljšanje delovanja mladinskega sektorja in povečano sodelovanje mladih pri upravljanju družbenih zadev,
– zagotavljanje geografsko usklajenega razvoja organizacij v mladinskem sektorju in delovanja neorganizirane mladine in
– izdelava končnega elaborata v obliki zbranih zavez.