»Projektov brez mladinskih centrov si ne predstavljamo.«

Ljubljana, 12.7.2016 – Zavod Mladinska mreža MaMa je nevladna mrežna organizacija, ki skupaj s 45 mladinskimi centri tvori trdno mrežo in zagovarja njihove interese ter skupaj z njimi skrbi za boljšo prihodnost mladih, predvsem neorganizirane mladine.

Skozi različne projekte in zagovorniške aktivnosti mladinskih centrov se posredno zavzemamo za večjo avtonomijo mladih, ki skozi mladinsko delo pridobivajo ključne kompetence za njihovo samostojno življenje. Pri tem najpomembnejšo vlogo odigrajo mladinski delavci, ki so vsakodnevno na terenu v stiku z mladimi. Ker smo v letu 2016 pričeli z mnogimi projekti in pričeli graditi sistem usposabljanj za mladinske delavce v mladinskih centrih vas ob prvi polovici leta seznanjamo z rezultati našega dela in načrti za prihodnje.

V letu 2016 smo na Mreži MaMa pričeli s skrbniški sestanki in strokovnimi usposabljanji za mladinske delavce (Korak v mednarodno mladinsko delo, “Novi” mladinski delavci, Od ideje do izvedbe, Odnosi in komuniciranje z javnostmi v MCjih, Find your way to internationality, EVS mentor/koordinator), saj je utrjevanje usposobljenosti za strokovno mladinsko delo, ena izmed naših ključnih nalog. Gre za usposabljanja na področju vsebinskega oziroma programskega dela in med drugim komunikacijskih sposobnosti kadra. Naša redna dejavnost je tudi ta, da se z vsemi članicami dvakrat na leto zberemo in pregledamo program ter zanje organiziramo usposabljanja. Med naše redne dejavnosti uvrščamo Klub MaMa, kjer smo letos poleg članarine in Letnega delovnega načrta, sprejeli tudi Strategijo razvoja Mreže MaMa 2016-2021.

V začetku leta smo skupaj z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije pričeli s projektom Junaki zaposlovanja – Vrnimo si prihodnost. Skozi projekt informiramo in ozaveščamo mlade o ukrepih sheme Jamstva za mlade. Mladinski centri bodo v tem primeru naš partner na terenu, kjer bodo mlade informirali o ukrepih zaposlovanja in s tem tudi ambasadorjem projekta nudili prostor in podporo pri izvedbi projekta. Trenutno ekipa skupaj z ambasadorji pripravlja koncepte dogodkov, ki se bodo pričeli v jesenskem delu.

V sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije sodelujemo v procesustrukturiranega dialoga, ki je dialog med mladimi in odločevalci. Skupaj smo organizirali nacionalno konferenco Mladi odloča(j)mo!”, kjer so se povezali med seboj mladinski delavci, mladinski voditelji in mladi, ki se zavedajo, da je bistvo strukturiranega dialoga v sodelovanju, povezovanju in sooblikovanju pri ustvarjanju političnega dialoga z odločevalci v povezavi z našim vsakdanjim življenjem. Pomembno je, da se vključeni akterji v procesu strukturiranega dialoga zavedajo, da so soavtorji predlogov za odločevalce in da morajo svoje predloge oblikovati na podlagi radovednosti in premišljenosti. Z namenom vzpostavljanja dialoga med mladinskimi strukturami v lokalni skupnosti in odločevalci, sodelujemo tudi letos sodelujemo v projektu regijskih dogodkov.

Mednarodno mladinko delo in mednarodna mobilnost mladihje v mladinskem sektorju zelo pomembna, saj odpira vrata v svet, mladim je dana možnost, da spoznajo svoje vrstnike drugačnih kultur in z njimi ustvarjajo nepozabne spomine, pridobivajo nova znanja in nove izkušnje. Mednarodna izkušnja mladim udeležencem med drugim daje tudi zaposlitvene kompetence in jih uči iznajdljivosti ter samostojnosti. Mreža MaMa je v letošnjem letu začela z izvajanjem mednarodnega večstopenjskega projekta podprtega s strani Erasmus+: Mladi v akciji , Find your way to internationality, v izdihljajih junija pa smo gostili tudi finske in estonske kolege iz projekta Boost your internationalitiy.

V sodelovanju z Družbo Zeos smo v okviru evropskega okoljskega programa Life za mlade organizirali pilotno delavno na temo upravljanja in reciklaže elektronski odpadkov.

V letošnjem letu od avgusta do decembra načrtujemo različne mednarodne aktivnosti: začetni mednarodni seminar Mladinske akademije, ki stremi k usposabljanju mladinskih delavcev za mlade z manj priložnostmi, Teden mladinskih centrov pod naslovom -Za družbene spremembe, dogodke v sklopu projekta Junaki zaposlovanja – Vrnimo si prihodnost, sodelovali pa bomo tudi na regijskih dogodkih ter še naprej strmeli k izboljšanju vsebin na portalu mlad.si, ki ga Mreža MaMa urednikuje v sodelovanju z Uradom RS za mladino že od leta 2011.

V jesenskem delu upamo, da bomo uspešni pri kandidaturi kakšnega razpisa, ki bo ustvarjal vsebine v mladinskih centrih, krepil kadrovsko strukturo Mreže MaMa in mladim ponujal ogromno priložnosti za aktivno državljanstvo in zaposlovanje mladih.

Izjava direktorice

Izjava direktorice, mag. Maje Hostnik: »Mreža MaMa je relativno mlada organizacija – lansko leto smo praznovali 10 let obstoja. Organizacija je nastala na podlagi potreb naših članic iz lokalnega okolja; po principu, od spodaj navzgor. Ker je bilo že takrat zaznati potrebo po povezovanju in zagovarjanju skupnih interesov ter gradnji prepoznavnosti mladinskega dela in mladinskih centrov, vse projekte usmerjamo v članice in jih skozi različne projekte krepimo. Odvisni smo od projektov in vsebine in zato se moramo toliko bolj potruditi za dosego ciljev. Včasih je to delo zelo težko, a v času ekonomskih in družbenih sprememb ter vedno večjega prevzemanja tržne miselnosti tudi v druge sfere, se tudi mi vse bolj povezujemo z različnimi organizacijami in podjetji. S tem, ko odpiramo naš prostor, odpiramo nova obzorja in širimo našo mrežo ter znanja na druga področja. Pri tem nam dobro stojijo ob strani mladinski centri. Projektov brez mladinskih centrov si ne predstavljamo in vsi našteti projekti so odraz našega sodelovanja v želji po ustvarjanju boljšega jutri za mlade.«

O projektih in aktivnostih Mreže MaMa – daljše.

Klub MaMa

V sredini marca smo organizirali prvi Klub MaMa v letu 2016; dvodnevno srečanje članic Mladinske mreže MaMa se je tokrat odvijalo v prostorih naše članice, Pekarne Magdalenske mreže Maribor.

Prvič smo predstavili projekt Jamstvo na poti, EKO tematske dneve v mladinskih centrih, interna usposabljanja, aktivnosti na področju skrbništva članic, načrtovani bazen trenerjev in pa politiko delovanja, urednikovanja in širokega nabora del na portalu mlad.si. Gostili smo Janeza Škulja iz Zavoda MOVIT in dr. Petra Debeljaka, direktorja URSM.

Predstavili smo nekatere dobre prakse naših članic, izglasovali 2 novi predstavnici v Svet Zavoda ter sprejeli strategijo in Letni delovni načrt organizacije. Pozorni smo, da pri pripravi strategije in LDN zagotavljamo participacijo vseh in tako aktivno sodelujejo tudi članice.

Usposabljanja in skrbništvo članic

Za kvaliteten razvoj mladinskega dela skrbimo tako, dana letni ravni opredelimo izvajanje internih usposabljanj za članice. Z izobraževanjem večamo usposobljenost za strokovno mladinsko delo, krepimo članice v odnosu do družbe ter skrbimo za izobraževanje profesionalnih in neprofesionalnih mladinskih delavcev, vodij (direktorjev mladinskih centrov).

Usposabljanja so razdeljena v tri podsklope: interna brezplačna usposabljanja, dodatna letna usposabljanja, članice članicam.

Za nami so usposabljanja: Korak v mednarodno mladinsko delo, »Novi« mladinski delavci, Od ideje do izvedbe, Odnosi in komuniciranje z javnostmi v MC in Ulično delo. Pričeli pa smo že z usposabljanjem Find your way to internationality (1, 2), ki pa še vedno traja.

Skrbniški sestanki so namenjeni pregledu dela članic, podajanju informacij o tekočih dogodkih/aktivnostih/razpisih na mladinskem polju. V osnovi gre za svetovanje in podporo članicam.

V prvi polovici leta smo obiskali več kot 20 mladinskih centrov.

JUNAKI ZAPOSLOVANJA

V začetku leta smo skupaj z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije pričeli s projektom Junaki zaposlovanja – Vrnimo si prehodnost.

Skozi projekt informiramo in ozaveščamo mlade o ukrepih sheme Jamstva za mlade. Mladinski centri bodo v sklopu projekta naš partner na terenu, kjer bodo mlade informirali o ukrepih zaposlovanja in s tem tudi ambasadorjem projekta nudili prostor in podporo pri izvedbi projekta. Mladinski centri so akterji, ki poznajo potrebe mladih in tudi koristijo ukrepe iz sheme Jamstva za mlade, saj na takšen način ustvarjajo priložnosti za mlade na poti do njihove samostojnosti.

Mlad.si

www.mlad.si je namenjen mladinskim organizacijam, mladim, posameznikom, ki delajo z mladimi, predstavnikom države in lokalnih skupnosti ter medijem in skrbi za ažurno informiranje o mladinskih aktivnostih in mladinskem delu nacionalnega in lokalnega pomena. Poskrbeli smo, da smo novo redno prakso mesečnih tem in pripadajočih napovednikov, spretno vključili v delo na področju aktivacije in popularizacije pogostejšega objavljanja na našem portalu; med vsemi pogodbenicami in statusnicami URSM.

Uspelo nam je dvigniti tako branost, kot doprinos organizacij k portalu. Ta trend se nadaljuje in na to smo ponosni.

Mednarodni projekti

Začeli smo z izvajanjem mednarodnega večstopenjskega projekta podprtega s strani E+: MvA, Find your way to internationality. Glavni namen projekta je vzpostavitev kvalitetnih mednarodnih partnerskih mrež ter priprava novih skupnih projektov – mladinskih izmenjav. rvi korak projekta se je v juniju odvil v Celjskem mladinskem centru, nadaljujemo pa jeseni.

Osnovni cilj projekta Boost your internationalitiy je narediti raziskavo, ki bo temelj zagovorništva za odločevalce na področju mednarodnega mladinskega dela in učinkov le tega na mlade. Hkrati pa si želimo dobre prakse partnerjev prenesti tudi na lokalna okolja. Ker gre projekt proti koncu se večina dela zdaj vrti okrog vsebinske priprave končne publikacije, usposabljanja za mladinske delavce ter zaključne konference.

Youth workers academy – Mladinska akademija

Gre za izobraževalno strateško partnerstvo, katerega namen je priprava kurikuluma in priročnikov za mladinske delavce na treh področjih: mladi s posebnimi potrebami; LGBT mladina; mladi, ki prihajajo iz socialno depriviligiranih okolij, s poudarkom na beguncih. Projekt svojo mednarodnost odraža v kvalitetnem partnerstvu mladinski organizacij iz Turčije, Hrvaške, Romunije in Slovenije.

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa