“Naša naloga je, da delamo ena na ena z mladimi!”

V torek, 5.4.2016, je Mladinska mreža MaMa za vse svoje članice organizirala usposabljanje z naslovom Novi mladinski delavci, ki je potekalo v Mladinskem centru Hrastnik. Izobraževanje je bilo namenjeno vsem prostovoljcem, novo zaposlenim in vsem prihajajočim delavcem v mladinskih centrih.

Usposabljanje sta izvedli Laura Krančan, vodja projektov Mreže MaMa in Karmen Murn, zunanja sodelavka. Zasnovano je bilo kot celodnevno srečanje in je potekalo v sproščenem vzdušju in po metodah neformalnega izobraževanja. Na vprašanje, zakaj sploh organizirati in ponuditi take vrste usposabljanja, Laura Krančan odgovarja: “Za razliko od takrat, ko sem se sama uvajala v mladinski sektor, se mi zdi super, da imajo današnji udeleženci možnost prejeti nabor informacij o mladinskem sektorju” in dodaja, da so vsebine za usposabljanje črpali iz skrbniških sestankov in so odraz dejanskih potreb članic.

Po začetnem inovativnem medsebojnem seznanjanju, so se udeleženci lotili spoznavanja organizacijske strukture mladinskega sektorja, se seznanili z Zakonom o javnem interesu v mladinskem sektorju (ZJIMS) ter na kratko spoznali zgodovino mladinskih centrov v Sloveniji. Po kratkem odmoru so iskali osnovne definicije, ki definirajo mladinsko polje ter o njih razpravljali. Definicija ZJIMS-a, ki definira mlade kot “…mladostnike in mlade odrasle osebe obeh spolov, starih od 15. do dopolnjenega 29. leta”, je s strani udeležencev kar hitro prejela kritiko.

Vsi so se namreč strinjali, da je mladost družben konstrukt, ki se venomer spreminja, kar so dodatno potrdili še s skupinskim delom in svojimi igralskimi sposobnostmi, ko so na odru zaigrali mlade v različnih časovnih obdobjih. Na razgiban in zabaven način so debatirali o pojmu mladosti ter konceptih odraščanja.

Prav tako razgibano so razpravljali o formalnem in neformalnem izobraževanju ter se nadalje seznanili še z različnimi oblikami organizacije mladinskih centrov.

Po kosilu so udeleženi zapisali vsak svoj primer dobre prakse, se podrobneje seznanili s področji mladinskega dela in ustvarili “super mladinskega delavca,” ki so mu pripisali lastnosti, ki bi jih naj imel vsak dober mladinski delavec. Nekateri so super junaka tudi narisali. Skupaj z Lauro in Karmen, so se udeleženci poglobili v načine, kako lahko vsak sebe krepi kot mladinskega delavca ter ugotovili, da je zelo pomembno ostati v koraku s časom z mladino in se učiti iz lastne evalvacije. Uspehe, ki jih mladinski delavec pri svojem delu doseže, je potrebno prepoznati in jih praznovati ter se vedno znati učiti tudi iz primerov slabih praks. Udeleženci so dognali, da delo z mladimi ni le delo ampak je način življenja ter da je mladinski delavec konstanten vzor mladim, vendar je kljub temu pomembno, da zna reči tudi ne in mladim postaviti jasne meje.

Po zadnjem odmoru so razglabljali o učinkih mladinskega dela ter na kratko tudi o njegovi promociji. Izčrpnejše izobraževanje o promociji mladinske dela bo za vse svoje članice Mreža MaMa organizirala v mesecu maju.

Usposabljanja se je udeležilo 21 bodočih mladinskih delavcev iz mladinskih centrov Mreže MaMa.

Usposabljanje so zaključili z evalvacijo ter predstavitvijo Aplikacije Mreže MaMa. Laura Krančan je kratek čas namenila aplikaciji in pozvala vse udeležence, naj razmislijo o njenem novem imenu. Spodbudila jih je, naj si jo naložijo ter prenesejo vest o njej v svoj mladinski center, k svojim prijateljem ter znancem.

Karmen Murn, zunanja sodelavka Mreže MaMa in soizvajalka usposabljanja je po koncu svoje vtise in opažanja strnila takole: “Mladinski delavci v mladinskem sektorju se nenehno spreminjajo in dobro je, da imajo skupno osnovo, kaj je kaj v mladinskem delu in kaj se od njih pričakuje. Vsebine so se sestavile glede na motivacijo udeležencev in glede na potrebe posameznih organizacij, vendar je sama delavnica tudi precej fleksibilna in razgibana, ker se odziva na voljo udeležencev in njihovih vprašanj. Vzdušje je zelo prijetno in dobro je videti sinergijo že osvojenega znanja in nadgradnje. Zelo prijetno je biti dan del te aktivnosti.”

Uroš Marušič iz Mladinskega centra Dravinjske doline je o svojih vtisih po izobraževanju povedal: “Na usposabljanju sem predvsem izvedel o Zakonu o javnem interesu v mladinskem sektorju in trenutnem stanju usklajevanja vladnega in nevladnega sektorja pri pripravi popravkov zakona. Poleg tega je bila jasno razložena organizacijska struktura mladinskega sektorja v EU in RS. Izvedel sem nekaj o zgodovini razvoja mladinskega polja, o definiciji in kompetencah mladinskega delavca, področjih mladinskega dela in nekaj primerov dobrih praks mladinskih projektov in izmenjav. Pomembno se mi zdi, da sem spoznal mladinske delavce iz vseh koncev Slovenije in z njimi preživel kvaliteten dan. Zahvalil bi se še obema simpatičnima predavateljicama/mentoricama za dinamično in kvalitetno usposabljanje.”

Laura Maksimovič iz Centra Interesnih Dejavnosti Ptuj je na vprašanje, kaj je najpomembnejše česar se je na izobraževanju naučila, odgovorila tako: “Spoznala sem strukturo ministrstev, uradov in organizacij in možnost financiranja na podlagi statusa.”

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa