Krepimo mednarodna povezovanja

Mladinska mreža MaMa je na razpisu E+: Mladi v akciji uspešno pridobila podporna sredstva za izvedbo večstopenjskega projekta, katerega glavni namen je vzpostavitev kvalitetnih mednarodnih partnerskih mrež ter priprava novihskupnih projektov – mladinskih izmenjav.

Projekt strateškega partnerstva, Boost your internationality, poteka od decembra 2015 do marca 2016, glavni namen pa je torej spodbujanje mladih ter mladinskih organizacij k udejstvovanju v mednarodnih mladinskih projektih. Kot glavni rezultat pa partnerji v projektu navajajo mednarodno analizo vpliva udeležbe na mednarodnih projektih na razvoj ključnih kompetenc pri mladih udeležencih.

Projekt se počasi zaključuje.

V Sloveniji so v projekt vključeni: Mladinska mreža MaMa, Mladinski center Zagorje ob Savi, Zavod Celjski mladinski center in Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru – oddelek za sociologijo.

Mladinska mreža Mama sodeluje v projektu kot koordinator partnerjev projekta v Sloveniji.

Gre za prvo strateško partnerstvo, v katerega je Mreža MaMa vključena. Poleg vsebinskega doprinosa na področju priznavanja mednarodnega mladinskega dela nam tako projekt pomeni tudi veliko učno izkušnjo ter nadgradnjo kvalitete dela v našem zavodu.

Rezultat projekta, na katerega smo še posebej ponosni je razvoj mobilne aplikacije Mreža MaMa, ki mladinskim centrom služi kot dodaten informacijski kanal, mladim širom Slovenije pa nedvomno koristi, saj so preko mobilne aplikacije vedno obveščeni o prihajajočih mladinskih (lokalnih, nacionalnih in mednarodnih) aktivnostih ter dogodkih v njihovi okolici. Preko projekta se krepi tudi ozaveščenost širše javnosti o pomembnosti mladinskega sektorja za razvoj ključnih kompetenc vseživljenjskega učenja pri mladih.

MC ZOS, najmlajša med vsemi slovenskimi partnerji, vendar z ne tako malo izkušnjami na področju mednarodnega mladinskega dela je v sklopu projekta BYP prevzemal vlogo »povezovalca« med institucijami formalnega šolstva v lokalnem okolju in strukturami neformalnega izobraževanja. Namen našega partnerstva je bil namreč približati koncept neformalnega izobraževanja formalnemu izobraževanju, hkrati pa promovirati in krepiti mednarodno mladinsko delo.

“Projekt je mladinskemu centru prinesel večjo prepoznavnost v lokalnem okolju. S pomočjo samih namenov projekta smo informirali mlade in mladinske delavce o priložnostih, ki jih ponujajo različne aktivnosti mednarodne učne mobilnosti. Na podlagi večje angažiranosti mladinskih delavcev smo motivirali večje število mladih, da se udeležijo mednarodnih aktivnosti (bodisi pošiljajočih, bodisi gostujočih),” sporočajo iz naše članice, MC ZOS.

Od začetka projetka do zdaj so v Zagorju ob Savi okrepili sodelovanje z institucijami osnovnega in srednjega šolstva v lokalnem okolju, ki so v zadnjem letu in pol dodobra spoznale mednarodne aktivnosti, s katerimi se ukvarja mladinski center. Ena izmed osnovnih šol bo verjetno v tem letu ali v pričetku naslednjega vložila vlogo za akreditacijo EVS, ker ocenjujejo delo EVS prostovojcev kot velik doprinos k izvajanju izobraževalnega kurikuluma.

Druga naša članica v projektu, Celjski mladinski center, proaktivno sodeluje in okviru le tega nabira primere dobre prakse na področju mobilnosti mladih in medkulturnega učenja.

Ena izmed največjih dodanih vrednosti projekta je kreiranje močnih partnerskih mrež za prihajajoče aktivnosti na mednarodnem področju. “Zagotovo sodelovanju v projektu utrjuje naš položaj kot aktivne mladinske organizacije,” pravijo.

S širjenjem znanja, dobrih praks in vedenja se je Celjski mladinski center še močneje pozicioniral kot mladinska organizacija, ki lahko koristno svetuje drugim mladinskim organiacijam.

Opravljenih je bilo več 15 predstavitev na srednjih šolah o tem kako biti vključen v projekte mednarodne mobilnosti in kar nekaj delavnic in usposabljanja na področju kreiranja projektov znotraj Erasmus+.

Ena izmed partnerk v projektu je tudi Univerza v Mariboru – ekipa oddelka za sociologijo. Sporočajo, da zanje »vključenost v mednarodni projekt Boost your possibilities pomeni predvsem novo priložnost za mednarodno sodelovanje z drugimi raziskovalnimi institucijami in raziskovalci ter možnost vzpostavljanja povezav med izobraževanjem inorganizacijami v okolju.”

Za sam Oddelek za sociologijo Filozofske fakultete UM je raziskovalno delo v tem projektu nova priložnost širjenja in nadaljevanje raziskovanja področja mladih. V zadnjih letih se namreč člani oddelka raziskovalno veliko ukvarjajo prav z raziskovanjem mladih, tako na nacionalni ravni (študija Mladina 2010) kot tudi na mednarodni (FES študije mladine: Mladina 2013) in na lokalni ravni (2. Lokalni program mladih v Mestni občini Maribor za obdobje 2016–2021).

Teme s področja mladine so hkrati v veliki meri vključene v študijske programe, in sicer v okviru predmeta Sociologija mladine, izbirnega predmeta Uvod v mladinsko delo in raziskovanje mladine, pa tudi metodoloških predmetov, pri katerih želijo v pedagoško delo vključiti tudi čim več znanj in informacij iz prakse. Raziskovalno delo v projektu tako omogoča vzpostavljanje stikov s prakso in poljem, kjer se mladi pojavljajo.

Izsledki študije v obliki publikacije bodo predstavljali povratno informacijo o pregledu stanja in učinkih mednarodnega mladinskega dela: omogočali bodo splošen pregled raznolikih primerov dobrih praks mednarodnega mladinskega dela in povratno informacijo udeležencev tovrstnih projektov. Hkrati pa bo vključenost treh držav omogočala mednarodno primerljivost rezultatov.

V prihajajočih mesecih se partnerji pripravljajo na izvedbo mednarodnega usposabljanja za mladinske delavce na Finskem, lansiranje mobilne aplikacije Mreža MaMa v App Store ter izzid strokovne publikacije »Stairway to internationality«.

Projekt se zaključuje v marcu 2017, ko bodo rezultati le tega predstavljeni na mednarodni mladinski konferenci v Helsinkih.

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa