4. regijski dogodek

Danes poteka 4. regijski dogodek v tem letu, tokrat v Ljubljani, v sodelovanju z lokalnim orgnaizatorjem, Zavodom BOB, v novonastalem Mladinskem centru ULCA.

Na podlagi lanskih izkušenj so vsi letošnji dogodki pripravljeni malo drugače. V skupino sodelujočih je Urad RS za mladino poleg Mladinskega sveta Slovenije kot nacionalnega koordinatorja in Mladinske mreže MaMa, pritegnil tudi Inštitut za mladinsko politiko, ki podeljuje tudi certifikat Mladim prijazna občina.

Pogovor danes vodi in usmerja predsednikMladinskega sveta Slovenije, Tin Kampl.Poleg mag. Andraža Zgonca in Nataše Lombergar iz Urada RS za mladino pa v njem sodelujejo tudi Laura Krančan iz Mladinske mreže MaMa, Rozana Mužica iz Inštituta za mladinsko politiko, Petra Miklaužič, MSS, Saša Mesec Čuk izObčine Logatec, Rok Tomšič iz Javnega zavoda Sotočje Medvode, dr. Uroš Grilc iz Občine Ljubljana,Urška Pavlin iz Centra za mlade Domžale, Blaž Kranjc, ŠKD Gor, Vasko Simeunović, MS Ljubljana, Maruša Rusjan iz Občine Litija, Matjaž Vodeb iz Zavoda Bob, Tina Spruk iz Občine Dobrova – Polhov gradec, Mira Resnik iz Občine Kamnik, Rok Kosec, MC Kotlovnica Kamnik, Mojca Cerar iz Občine Lukovica ter ostali prisotni mladi.

Nežka Agnes Vodeb iz Zavoda Bob je pred začetkom 4. regijskega dogodka povedala: “Pričakujem, da bomo konkretni in da bomo našli kakšno regijsko povezavo. Letos sem se prvič srečala z regijskimi dogodki in tako dobila širši pogled na dojemanje regije. Škoda je, da Ljubljana dominira. Želim si delitve dobrih praks, da smo usmerjeni v rešitve“.

Rozana Mužica iz Inštituta za mladinsko politiko je udeležencem regijskega dogodka predstavila certifikat Mladim prijazna občina, ki letos praznuje 5 obletnico in jih seznanila s podatkom, da se v regiji 2 občini ponašata z omenjenim certifikatom. Spodbudila je tudi ostale občine h vključitvi. Andraž Zgonca iz Urada RS za mladino: “V 2013 je bil sprejet Nacionalni program za mladino, dogodki Rastimo skupaj racionalizirajo plane in aktivnosti le tega, kar je dobro. Upam, da se pogovorijo o novih ukrepih, ki bi lahko dopolnjevali NMP. URSM želi doseči, da bi se vse občine zavedale pomena mladinskega dela in bile tudi zakonsko zavezane sofinancirati“. Pohvalil je še prostor Ulca in ga izpostavil kot primer dobre prakse, ki lahko pritegne neorganizirano mladino.

Matjaž Vodeb, Zavod BOB, je dejal: “Ponosen sem na Ulco, prostor ki služi namenu. Je rezultat dobrega sodelovanja z občino. Vesel sem, da lahko tak prostor na tako kreativen način pomaga odpirat in soustvarjat“. Poudaril je, da imajo več zaposlenih mladih kot “starih” mladinskih delavcev, nato je predstavil projekt Kolaž mladosti , maj 2016 ter poudaril:” Veliko se da. V 2 mesecih smo s sodelovanjem uspeli pripraviti projekt v katerem je sodelovalo 16 organizacij in se zvrstilo 24 dogodkov. Mladinski sektor vidim kot temelj sodelovanja po katerem bi se lahko zgledovali tudi ostali sektorji“. Laura Krančan iz Mreže MaMa je predstavila poslanstvo Mreže MaMa, izpostavila skrbništvo, usposabljanja in podporo mladinskim centrom ter nazdanje dodala: “Pozivam občine brez mladinskih centrov k ustanovitvi le teh in vam v imenu Mreže MaMa ponujam možnost podpore in svetovanja. Članice v regiji vidim kot napredne in pozitivno provokativne. Pohvalim novi prostor – ulca“.

Urša Pavlin in Mladinskega centra Domžale je povedala: “Tukaj sem, da izvem kaj več o mladinskih programih in kam se lahko naš mladinski center še vključi“.

Izpostavljene tematike:

– prenos dobrih praks znotraj regije,

– Ljubljana kot stičišče in inkubator priložnosti in

– mladinsko delo in komercialni dogodki.

Skozi pogovor so se potrdile teze, da je stanje na področju mladine v regiji zelo različno glede na občine. Občine namreč dajejo različne poudarke posameznim področjem mladih, ki to stanje opredeljujejo. Mladi so prepoznali trend “centralizacije,” kar pomeni, da Ljubljana, kot središče regije, močno prednjači, hkrati pa je zahod bolje razvit od vzhoda, razen svetlih izjem (npr. Kamnik).

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa